Зморшки та прищі: як стрес впливає на стан шкіри
Стрес може суттєво впливати на шкіру та викликати різноманітні проблеми. Особливо це на собі відчули українці, які у сучасних реаліях перебувають у постійному нервовому напруженні.
Через гормони, які виділяє організм під час стресу, функціонування шкіри може змінитись, передає 24 Канал. Про те, як стрес змінює наш найбільший орган та що з цим робити, розповіла Марина Анфілова – дерматологиня, професорка, докторка медичних наук, президентка Української академії дерматовенерології (UADV) та експертка МОЗ за напрямком "Дерматовенерологі".
Також на тему Як впоратися з наслідками стресу: поради лікаря, які можуть покращити самопочуття
Чи можна давити прищі
Прищі можуть виглядати по-різному: є чорні та білі крапки, папули та пустули, вузлики та кісти. В ідеалі, видавлювати не потрібно жодне із запалень. Але хто з нас не порушував це правило.
Навіть якщо прищ сильно дратує перед побаченням, краще його лікувати, ніж витискати. Наприклад, варто використати саліцилову кислоту та ретиноїди. Перед цим обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
Також можна заклеїти прищ патчем з пероксидом бензоїлу. Щоб прищ минув сам по собі, потрібно почекати 3 – 7 днів.
Водночас якщо видавити його, запалення залишиться на шкірі до 14 днів і більше. Щобільше, наслідки бувають значно гірші – можна занести під шкіру інфекцію.
Давити прищі не варто / Фото Shutterstock
Марина Анфілова
“Для людини один прищик – це просто косметична проблема. Для дерматолога – це може бути симптом 60 захворювань. Тому я кажу, що розібратися з тим, що означає цей прищик, може тільки кваліфікований лікар, який складе докупи абсолютно всі скарги й розповідь пацієнта. І тільки тоді зможе допомогти”.
Чи можна вилікувати шкіру самостійно
Самолікування може спотворити клінічну картину та замаскувати симптоми хвороби, тим самим – відтермінувати зустріч із лікарем.
Як підсумок – занедбане захворювання, яке буде важко вилікувати. Якщо ж вчасно звернутися до фахівця, є більша ймовірність того, що проблема не перейде у хронічну форму.
Марина Анфілова
“Якщо існує якась дерматологічна проблема і звертається людина, яка ще не користувалася нічиїми порадами, то це чудово, тому що ми бачимо первинне і можемо швидше поставити діагноз. А ось коли приходить людина, яка спробувала один рецепт, другий, третій – ми можемо піти по неправильному шляху. Тому, ви знаєте, тут така ситуація: те, що допомогло вам, не означає, що допоможе іншим людям”.
Як стрес впливає на стан шкіри
За словами дерматологині, звернень по допомогу стало набагато більше, тому що люди в Україні постійно живуть у нервовому напруженні. Воно може мати значний вплив на стан шкіри.
Коли людина регулярно стресує, її організм виділяє багато гормонів, включаючи кортизол і адреналін, які негативно впливають на шкіру та здоров'я. Ось деякі наслідки, що можуть виникнути:
Погіршення стану шкіри: стрес може призвести до збільшення вироблення жирової секреції та вплинути на водний баланс шкіри. Це може призводити до появи висипань, акне, сухості або жирності шкіри.
Запальні процеси: стрес може підвищити рівень запальних маркерів в організмі, що призводить до погіршення стану вже наявних захворювань, таких як екзема або псоріаз.
Погіршення функцій імунної системи: нервове напруження може призвести до зниження імунної функції організму, що робить шкіру вразливішою до інфекцій та інших проблем.
Зміни в зовнішньому вигляді: під впливом стресу можуть з'являтися зморшки, темні кола під очима, сухість або жирність шкіри. Це все пришвидшує процес старіння.
Вплив на звички догляду за шкірою: у психологічно складних ситуаціях люди можуть забувати або нехтувати регулярними звичками догляду за шкірою. Зокрема зволожувати її, використовувати засоби для вмивання, протисонцеві засоби тощо.
Марина Анфілова
“Шкіра – це великий орган і все, що відбувається під впливом стресу, першочергово відображається на ній. Це може здатися неочевидним, але багато моїх пацієнток, які не зверталися раніше, розповідають, що проблеми зі шкірою у них почалися вже після початку повномасштабної війни”.
Що ще впливає на стан шкіри
Марина Анфілова
“Абсолютно всі фактори зовнішнього середовища та внутрішніх процесів впливають на стан шкіри. І, власне, на загострення будь-якого дерматологічного захворювання”.
Які бувають зовнішні фактори:
- ультрафіолетове випромінювання: надмірний вплив сонця може призвести до пошкодження шкіри, прискореного старіння та збільшеного ризику раку;
- забруднення повітря: забруднене повітря містить токсини та інші речовини, які пошкоджують шкіру та сприяють розвитку вугрів чи інших проблем;
- кліматичні умови: холод, вітер та сухе повітря можуть спричинити сухість та подразнення;
- шкідливі звички: куріння і вживання алкоголю негативно впливають на епідерму, призводять до виникнення зморшок та погіршують загальний вигляд.
Внутрішні фактори:
- гормональні зміни: коливання рівня гормонів можуть спричинити появу акне, розширених пор, впливати на сухість або жирність шкіри;
- харчування: неправильне харчування та недостатня кількість води шкодять організму;
- здоров'я печінки та нирок: проблеми з роботою печінки та нирок також можуть впливати на стан шкіри;
- генетика: шкірні хвороби бувають спадковими, тому індивідуальні чинники часто залежать від генетичних факторів.
Марина Анфілова
“Ці факториожуть взаємодіяти між собою і впливати на шкіру по-різному у кожної людини. Правильний догляд, здоровий спосіб життя та виключення шкідливих впливів допоможуть зберегти здоров'я і красу на високому рівні”.
Екзема та атопічний дерматит
Марина Анфілова
“Екземи та атопічний дерматит – це одне і те саме захворювання, яке достатньо розповсюджене. Це хронічна хвороба шкіри зі сверблячими висипаннями. Основні симптоми: почервоніння, сухість і лущення шкіри, а також свербіж. Точна причина хвороби невідома. Ймовірно, її викликають генетичні фактори та особливості навколишнього середовища. Крім того, є дані, що на загострення впливає і стрес”.
Загальні причини екземи:
- суха шкіра: коли шкіра стає надто сухою, вона лущиться, стає грубою або стягнутою – це може призвести до загострення екземи;
- продукти для догляду за тілом або побутова хімія, які подразнюють шкіру. Серед них – мило для рук та посуду, пральний порошок, шампунь, піна для ванни чи гель для душу, засоби для чищення та дезінфікування;
- загальні подразники: сигаретний дим, тканини (вовна та поліестер), барвники;
- стрес: у деяких людей симптоми екземи посилюються, коли вони відчувають стрес.
Марина Анфілова
“Щоб продовжити ремісію та комфортно жити з екземою, важливо контролювати симптоми. Тому, перш за все, потрібно використовувати емолієнти, які можуть бути на основі багатьох речовин. Вони будуть зволожувати шкіру та відновлювати епідермальний бар'єр. Одним з таких засобів є декспантенол”.
Причини екземи бувають різними / Фото Shutterstock
Як правильно доглядати за шкірою
Здорова шкіра буде гладенькою, з рівним тоном, зволоженою, без лущення та висипів. Є безліч способів підтримувати здоровий колір обличчя: збалансоване харчування, правильний режим сну та захист від сонячних променів.
Також важливо правильно підібрати доглядову косметику. Маски та креми для обличчя – відмінний спосіб догляду за шкірою. Вони не тільки допомагають зволожувати її, але й забезпечують додатковими вітамінами та мінералами.
Марина Анфілова
“Рідше бувати на сонці також важливо для підтримки здоров’я шкіри. Не варто забувати користуватися засобами із SPF-захистом щоразу, коли виходите на вулицю, навіть у похмуру погоду. Якщо опинилися під прямим сонячним промінням, краще нанести сонцезахисний крем широкого спектра дії з SPF не менше 30. Це потрібно робити усім незалежно від типу шкіри”.
М'яке відлущування допоможе зберегти здоровий вигляд шкіри. Не варто використовувати грубі скраби з великими частинками. Потрібно підібрати засоби та метод для свого типу. Наприклад, для чутливої, сухої чи схильної до акне шкіри підійдуть м'які пілінги.
Краще не терти шкіру сильно. Важливо наносити засоби круговими рухами, змивати теплою водою, а потім – промочувати шкіру рушником.
Більше про наслідки стресу на шкіру – дивіться в інтерв'ю з Мариною Анфіловою:
На стан вашої шкіри дуже впливає спосіб життя. Тому, щоб шкіра була здоровою, потрібно налагодити харчування, додати фізичну активність та позбутись шкідливих звичок. Без цього ніяк.
Розібратись у тому, як стрес впливає на наше життя, допомагає спецпроєкт "Здоровʼя сьогодні". Спонсор – "Байєр. Наука заради кращого життя".Бережіть себе та своїх рідних!