Штам коронавірусу Йота: наскільки насправді небезпечний і чи починати турбуватись українцям
Штам коронавірусу Йота (також відомий як B.1.526) уперше виявили в США. Науковці наголошували, що він здатний значно підвищити рівень смертності від інфекції.
Згодом, після оприлюдненого дослідження, у медіа цей штам почали називати "більш смертоносним та заразним". Річ у тім, що дослідження ще не було рецензоване незалежними експертами, а його висновки ще можуть змінитися. Тож, наскільки справді цей штам небезпечний і чи варто українцям хвилюватися – читайте далі.
Зверніть увагу Скільки точно є штаму Дельта в Україні – невідомо, – вчені про те, коли чекати великого спалаху
Штам Йота: що відомо
Фахівці вивчили епідеміологічні дані, зібрані в Нью-Йорку в період із листопада 2020 по квітень 2021 року. Оцінивши їх, вони з'ясували, що цей варіант вірусу передається на 15 – 25% швидше, ніж інші відомі мутації. А ймовірність повторного зараження цим штамом – на 0 – 10% більше.
Крім цього, як зазначали науковці, штам Йота здатний збільшити коефіцієнт смертності від інфекції.
Як висновок автори стверджують, що варіант Йота ще недостатньо вивчили, а їхнє дослідження попередньо вказує на його більшу заразність і летальність для старшого населення.
Чи насправді все так страшно
Насправді – ні. Якщо уважно прочитати дослідження американських вчених про варіант Йота, стане ясно, що цей штам:
- далеко не новий – його фіксували в Нью-Йорку ще в листопаді 2020 року;
- він не зміг широко поширитися в жодній країні й майже зник у США – його спершу витіснив штам Альфа, а потім Дельта;
- він не вважається "загрозливим варіантом" вірусу;
- за даними авторів дослідження, Альфа заразніший за Йоту.
Ба більше, навесні вчені з того ж департаменту охорони здоров'я Нью-Йорка зробили попередній висновок, що Йота не відрізняється від торішніх варіантів у сенсі тяжкості хвороби й летальності.
Чи справді Йота більш летальний штам?
Автори стверджують, що Йота збільшує летальність тільки серед літніх, але не серед молодих і людей середнього віку. Втім, поки вони не можуть пояснити свого висновку, це лише припущення.
Читайте ВООЗ вивчає три препарати проти COVID-19: яка їх дія
Що кажуть у ВООЗ?
Йота-штам коронавірусу менш небезпечний, ніж інший варіант – Дельта. Попередні дослідження показують, що Йота не викликає серйозного захворювання. Таку думку висловила підеміологиня Всесвітньої організації охорони здоров'я Марія Ван Керхове на пресконференції 11 серпня.
Попередні дані, отримані з Нью-Йорку, свідчать про те, що цей варіант не призводить до важкого захворювання та не призводить до більш серйозного спалаху заражень,
– сказала вона.
Чи є варіант Йота в Україні
Станом на 12 серпня 2021 року в Україні поки не зафіксували ніяких випадків зараження штамом Йота. Про це 24 каналу повідомив головний санлікар Ігор Кузін. Лабораторії також не отримували й тест-системи на визначення мутації, що притаманні цьому варіанту недуги.
Він нагадав, що тест-системи, які використовуються в Україні та які надала ВООЗ зараз, – здатні визначати 6 основних типових мутацій коронавірусної хвороби: Альфа, Ета, Бета, Гама, Дельта, Каппа.
Ігор Кузін – головний санлікар
"На штам Йота ще не існує тест-систем, його можна виявити лише шляхом секвенування. Україна відправляє і продовжує відправляти зразки, які відібрані з території країни до референс-лабораторії у ЄС. Згідно з ними, Йоту ще не зафіксували на території України".
За його словами, зараз майже 27 – 28 країн світу вже зареєстрували його на своїй території від листопада 2020 року.