Розвінчали популярний міф про незрячих людей
Раніше вважали, що знання про речі, які нас оточують, засновані на базі відчуттів та досвіді. Згідно з цією логікою, люди, які народилися незрячими, можуть лише вивчити довільні факти про колір, але неспроможні осягнути їх повною мірою.
Але виявилось, що незрячі пізнають колір так само, як і всі. Про це свідчить експеримент групи нейробіологів і психологів з Університету Джонса Хопкінса в Балтіморі і Єльського університету (США).
До теми Мінімальна доза нового препарату частково відновила зір людям з вродженою сліпотою
Як проводилось дослідження
Зрячих та незрячих людей розпитували про колір різних випадкових об'єктів (фрукти, рослини, дорогоцінні камені, долари, ручка, стоп-знак). А також про те чому ці предмети мають такий колір й про ймовірність того, чи можуть бути 2 подібні об'єкти однакового кольору.
Результати здивували дослідників
Незрячі учасники дослідження не завжди погоджувалися з іншими в фактах (до прикладу, що огірок є зеленим). Але їхні міркування про те, чому ці овочі такого кольору і чи можуть два огірки бути одного кольору, виявилися аналогічними.
Результати не змінювалися в залежності від об'єкта. Обидві групи людей продемонстрували однакову глибину розуміння і пояснення того, чому предметам властивий певний колір і яку функцію він несе.
- Один з показових прикладів – окрас білих ведмедів. Зрячі респонденти заявили, що ці тварини – білі, аби зливатися зі снігом.
- Натомість значна частина незрячих опитаних заявили, що ведмеді мають темне хутро, щоб поглинати тепло і менше відчувати холод. Тобто логічно доводили свою точку зору.
- Потім науковці попросили добровольців спрогнозувати колір уявних об'єктів. До прикладу, зелений дорогоцінний камінь розміром з руку або гаджет трикутної форми розміром з великий палець. В результаті обидві групи випробовуваних робили ідентичні висновки.
Тож їхні знання про колір транслювалися на нові приклади й не залежали від запам'ятовування.
Імовірно, це відбувається при випадковому навчанні за допомогою мови й читання, але коли саме? Незрячі й зрячі діти засвоюють таку інформацію однаково? Чи є відмінності в розвитку, якщо дитина робить це в більш ранньому віці, перш ніж почне розмовляти? А незрячі діти розуміють кольору тільки після того, як навчилися говорити?,
– зауважили науковці.
Надалі фахівці планують з'ясувати, як мозок управляє розумінням кольору і коли незрячі або зрячі діти набувають знання про нього.