Прийом антибіотиків в дитинстві змінює структуру мозку

19 липня 2021, 12:02
Читать новость на русском

Джерело:

Futurity

Вчені зі США провели лабораторне дослідження, яке показало, що пеніцилін змінює не тільки мікробіоту у новонароджених, але й експресію генів в ключових ділянках мозку.

Внаслідок вживання антибіотиків змінюється експресія генів в тих ділянках мозку, які відповідають за розвиток, пам'ять та реакцію на стрес і страх. Тож автори дослідження рекомендують скоротити застосування антибіотиків при лікуванні вагітних і новонароджених або використовувати альтернативні види терапії там, де це можливо.

До теми Жінка виявила рак у сина завдяки випадково зробленому фото зі спалахом

Пеніцилін і його похідні найпоширеніші антибіотики в педіатрії по всьому світі. Але кількість доказів зв'язку кишкового тракту з мозком зростає. Якщо ця вісь порушується, вона може привести до перманентної зміни структури й функції мозку, тобто до нейропсихіатричних і нейродегенеративних захворювань в дитячому віці та в зрілості.

Як проводилось дослідження

  • Вчені порівняли мишей, яким до народження або безпосередньо після вводили пеніцилін, з контрольною групою. 
  • У гризунів з першої групи відбулися істотні зміни в кишковій мікробіоті, а також експресії генів префронтальної кори й мигдалин – двох головних ділянках мозку, які відповідають за розвиток пам'яті та за реакцію на страх і стрес.

За минулі десятки років відбулося зростання випадків нейродегенеративних захворювань у дітей, включаючи розлади аутичного спектра, синдрому дефіциту уваги, гіперактивності й проблем з навчанням. Хоча причиною може бути також підвищення обізнаності та діагностики, не виключено, що відповідальність лежить і на порушеннях в церебральної експресії генів в ранньому віці,
– сказав директор Центру передової біотехнології та медицини в Університеті Рутгерса. 

Яким шляхом антибіотики впливають на розвиток мозку ще неообхідно встановити. Тож науковці планують продовжувати свої дослідження.