Укр Рус
9 травня, 13:20
2

Розкрили загадку хвороби Альцгеймера: що впливає на ризик і важкість захворювання

Ризики розвитку Альцгеймера Ризики розвитку Альцгеймера

Джерело:

The Guardian

Хвороба Альцгеймера вражає щоразу все більше людей, натомість вчені досі точно не знають, чому вона виникає. А тому будь-які дослідження у цій темі є важливими і можуть допомогти запобігти розвитку захворювання.

Нові висновки опублікували іспанські та американські вчені в науковому журналі Nature Medicine. Їх ключова гіпотеза – захворювання може передаватись у спадок частіше, ніж досі вважали.

Дивіться також Яка робота має найвищий ризик розвитку деменції

Деталі дослідження

Учені проаналізували клінічні дані 10 тисяч пацієнтів, які брали участь у випробуваннях, а також майже 3300 зразків мозку, які зберігаються в Національному координаційному центрі Альцгеймера США.

Вони запевняють, що виною захворювання є ген ApoE. Він має три варіанти, носієм яких може бути людина, – ApoE2, ApoE3, ApoE4.

Вважають, що AроЕ2 захищає від розвитку хвороби Альцгеймера, а APOE3 – має нейтральний ризик. Натомість з AроЕ4 ситуація гірша.

Зверніть увагу. Виявилось, що майже у всіх людей з двома копіями цього варіанту розвинулась хвороба Альцгеймера. Тобто, ген є не лише фактором ризику, але й причиною.

Як підтвердили зв'язок

Дослідники порівнювали піддослідних з двома копіями гена APOE4, з людьми, які мали інші його варанти, а також тими, хто має інші успадковані форми хвороби: ранню аутосомно-домінантну хворобу Альцгеймера та хворобу Альцгеймера, асоційованою з синдромом Дауна.

"95% людей з двома копіями ApoE4 мали ознаки хвороби Альцгеймера або в мозку, або в біомаркерах", – ідеться у висновках дослідників.

Крім того, у людей з двома копіями ApoE4 симптоми виникали приблизно на 7 – 10 років раніше – у 65 років – порівняно з тими, хто їх не мав.

Як часто у людей зустрічається ген

За даними дослідників, приблизно 2% населення в цілому мають дві копії ApoE4.

Учені вважають, що наявність двох копій гена APOE4 варто вважати генетичною формою захворювання, а не лише ризиком розвитку хвороби.

Тобто, фактично цей ген "керує" розвитком захворювання.

Втім, учені визнають, що їх дослідження не є досконалим, адже базується лишне на учасниках європейського походження. Тому потрібні додаткові дослідження, аби визначити, чи ці результати стосуватимуться людей, які належать до інших етнічних груп.

Важливо! Цей матеріал має винятково інформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Якщо Вас турбують проблеми зі здоровʼям, обов’язково зверніться до лікаря.