Перші симптоми психічних розладів і чи можна отримати лікарняний під час депресії

10 жовтня 2021, 18:53
Читать новость на русском

10 жовтня у світі відзначають Всесвітній день психічного здоров’я. З цієї нагоди ми поспілкувались з психіатром, який відповів на найпопулярніші питання пересічних українців.

На жаль, питання психічного здоров'я в українському суспільстві досі стигматизоване. У більшості випадків наші люди соромляться звернутися за допомогою боячись, що їх вважатимуть якимись "не такими". Але психічне та психологічне здоров'я не менш важливе, ніж фізичне. Адже впливає не лише на якість нашого життя, а й на добробут та стосунки з близькими людьми.

До теми Чому депресія настільки небезпечна і як її подолати

Згідно з даними ВООЗ, від психічних розладів страждає близько 1 мільярд людей по всьому світу. Серед них 8 мільйонів є українцями.

Тим часом багато людей досі не мають доступу до якісної допомоги, або ж соромляться по неї звертатися.

Аби трішки розширити уявлення українців про психіатрію та психотерапію, журналісти 24 каналу поспілкувались з психіатром Рівненського обласного центру психічного здоров`я населення Іваном Барчуком.

Як зрозуміти, коли потрібно звернутися до фахівця за допомогою? 

  • Коли людина живе з постійним відчуттям тривоги й це заважає їй жити. Коли людина натягнута, немов струна і не може самостійно позбавитись від цього нав'язливого стану та тривожних думок.
  • Коли людина постійно відчуває різкі коливання настрою – від депресивних станів до ейфорії. Коли в один момент не хочеться жити й ні на що не вистачає сил, а в інший момент настрій різко змінюється на кардинально протилежний. Важливо розуміти, що зміна настрою є нормальним явищем. Мовиться про ситуації, коли ці зміни дуже контрастні, настають раптово та без вагомої причини.
  • Коли настрій постійно занижений, ні на що не вистачає сил і нічого не хочеться. Коли водночас хочеться зайнятись чимось корисним, але максимум, на що вистачає енергії – це погортати стрічку у фейсбуці. І так щодня.
  • Коли у людини з'являються галюцинації, сторонні голоси, віра у надзвичайні здібності тощо. Але тут складність полягає в тому, що здебільшого пацієнти не помічають цього, адже вони вважають, що все це відбувається насправді. Тож якщо близька вам людина почала стверджувати, що у неї є суперсила, що вона месія, або ж ви помітили, що вона спілкується не сама з собою, а з уявним співрозмовником, що вона бачить те, чого не бачите ви – це дзвіночок і варто забити на сполох.
  • Коли у людини проблеми з пам'яттю. До прикладу, коли вона не може згадати, що було зовсім нещодавно або ж пригадує, що було 30 років тому, але в її голові це буквально відбувалось немов вчора. До прикладу, 90-річний чоловік стверджує, що йому необхідно піти зібрати жито на комбайні, з яким він вже давно не має справу.

Якщо помітили хоча б один з перелічених симптомів, радимо вам звернутися до сімейного лікаря. Він направить вас на необхідні обстеження та за потреби скерує до інших фахівців.


Не варто соромитись психічних розладів / Фото Unsplash

Як обрати професійного лікаря? Як зрозуміти, що його варто змінити?

У кожної людини є свій спосіб спілкування. Важливо, аби вам було комфортно зі своїм лікарем і ви відчували до нього довіру.

Що стосується професійних якостей психіатра – не бійтеся питати про ваш діагноз та ліки, які вам призначили. Пацієнт має право це знати, а лікар зобов'язаний пояснити. До прикладу, вам поставили діагноз "депресія" і ви хочете знати, що це означає. Якщо лікар не може відповісти на це питання, то варто задуматись "чому". Також існують лікарі, які люблять призначати "фуфломіцини", тож якщо психіатр чи психотерапевт не може пояснити основну дію ліків, це може бути не надто хорошим показником.

Зауважу, що є лікарі, у яких дуже багато пацієнтів і час прийомів розписаний щільно. Тож, як альтернатива, лікар може видати пацієнту брошуру чи скинути посилання на відео, де усе детально пояснюється. Це прийнятний варіант. Але якщо лікар жодним чином не відповідає на запити пацієнта, то бажано обрати іншого фахівця.

Якщо психіатр поставить діагноз, він зображатиметься в системі e-Health? Чи зможуть його побачити роботодавці або інші лікарі?

Ні, всі діагнози від нарколога і психіатра повністю конфіденційні. Ніхто окрім вас не лише не знатиме про ваш діагноз, а й навіть не зможе побачити, що ви записувались або ходили до цих лікарів – система приховує такі дані й вони є захищеними.

Лише тоді, коли людина сама захоче розповісти про діагноз й показати дані про прийом іншому лікарю (до прикладу, сімейному), тоді їх можна буде відкрити. Для цього потрібна аутентифікація – без безпосередньої участі пацієнта це неможливо.

Додам, що пацієнтів захищає "Закон про психіатричну допомогу". Усе, що ви розповіли своєму лікарю, залишається в абсолютній таємниці. 

Чи можна отримати лікарняний через психічний стан здоров'я? У яких випадках?

Так, можна. Загалом будь-який лікар може видати "Листок непрацездатності". Повинно бути чітке обґрунтування того, чому людина тимчасово не може виконувати свою роботу. В електронному реєстрі причина така як і у всіх – загальне захворювання або травма (інформації про діагноз там немає).

Чи можуть пацієнта лікувати примусово або ж покласти в лікарню без його згоди?

Ні. Якщо пацієнт прийшов на консультацію і лікар призначив йому лікування, він не зобов'язаний його проходити. Так само і зі стаціонарним лікуванням – ніхто не може покласти вас до лікарні без вашої згоди.

Звісно, є винятки. Людина може підлягати примусовому лікуванню лише в тих випадках, якщо вона становить небезпеку для суспільства. Але це трапляється рідко, а сама процедура доволі клопітка. Для цього необхідний суд, який приймає рішення про госпіталізацію або не госпіталізацію пацієнта.

Право на добровільну госпіталізацію мають дорослі та діти у віці від 14 років. До цього віку рішення про госпіталізацію приймають обоє батьків (незалежно від сімейного статусу).


Пацієнт має право відмовитись від лікування / Фото Unsplash

Актуально Під час пандемії COVID-19 зросла смертність серед людей з психічними розладами

Як підтримати своє психічне здоров'я: поради Центру громадського здоров'я

Якщо ви цілком здорова людина і не потребуєте допомоги психіатра чи психотерапевта – це чудово. Але психічні захворювання не відрізняються від звичайних, адже від них не застрахований ніхто.

У Центрі громадського здоров'я надали 5 головних порад, які можуть покращити ваш психічний стан та самопочуття:

  • Спілкуйтеся з іншими людьми, оскільки це допомагає розвинути почуття приналежності до групи. Людина почувається краще, коли ділиться позитивним досвідом з іншими людей та має емоційну підтримку. 
  • Більше рухайтеся, оскільки регулярна фізична активність пов'язана з нижчим рівнем депресії й тривожності у всіх вікових групах. Окрім цього, це підвищує самооцінку та покращує настрій. Це не обов'язково має бути інтенсивне тренування – достатньо пішої прогулянки на свіжому повітрі в колі друзів чи сім'ї. Все тому, що під час цього процесу знижується рівень гормону стресу (кортизолу), внаслідок чого людина відчуває піднесення та задоволення. 
  • Навчайтеся та розвивайтеся. Згідно з дослідженнями, освоєння нових навичок покращує психічний стан – людина стає впевненішою в собі завдяки прояву цілеспрямованості. Якщо здається, що немає часу на нове хобі, ви можете просто покращити навички того, чим і так займаєтесь в повсякденному житті (до прикладу, можна освоїти нові рецепти тощо).
  • Будьте добрішими, оскільки доброта і щедрість створюють позитивні емоції, приносять відчуття важливості, підвищують рівень самооцінки та емпатію. Невеликі добрі справи або волонтерство сприяють підвищенню нейромедіаторів, як-от серотонін, дофамін та ендорфін.
  • Будьте уважними до себе, зокрема до думок, емоцій та поведінки. Дослухайтеся до свого тіла, бажань та процесів свого внутрішнього світу – це підвищить рівень емпатії та самоприйняття.

Не нехтуйте своїм ментальним та психічним здоров'ям. Звернення за психічною допомогою – це нормально та не менш важливо, ніж похід до стоматолога чи сімейного лікаря.