Передбачає за 15 років до появи симптомів: новий метод діагностики хвороби Альцгеймера

14 лютого 2024, 11:10
Читать новость на русском

Джерело:

Nature Aging

Діагностика хвороби Альцгеймера на ранніх етапах є важливою в сучасних реаліях, адже хвороба становить загрозу для великого відсотка населення. Виявлення недуги на початку її маніфестації допоможе підібрати ефективне лікування і способи стримування її прогресування.

Вчені з Університету Ворика та Університету Фудань у Шанхаї представили нові результати, які можуть змінити уявлення про діагностику деменції. 

Дивіться також Препарат проти імпотенції виявився ефективним для профілактики деменції

Суть методу

Дослідники виявили білкові "біомаркери", що здатні буквально передбачати розвиток деменції ще до її початку.

У ході дослідження вони проаналізували базу даних зі зразками крові 52 645 здорових людей, зібраними з 2006 по 2010 рік. Зразки заморозили і проаналізували через 10 – 15 років, за цей час у 1417 учасників виявили деменцію.

Далі дослідники проаналізували 1463 білків у крові пацієнтів і виділили 11 з них, які спільно утворили білкову панель, здатну з високою точністю передбачати майбутній розвиток деменції. Зауважують, що вчені виключили стандартні фактори ризику як от вік, стать і рівень освіти.

Зауважте. Точність машинного моделювання прогнозування становила понад 90%.

Чому це важливо

Рання діагностика деменції має глобальне значення враховуючи поширеність захворювання у всьому світі. А виявиши захворювання ще до його "розквіту", може забезпечити лікування на ранніх стадіях захворювання, що забезпечить уповільнення його прогресування.

Професор Цзяньфен Фен з Університету Ворика сподівається, що ученим вдасться розробити ліки, які будуть здатні взаємодіяти з білками, які власне виявили під час цього дослідження.

Наголошують, що досягти цих результатів вдалось застосовуючи штучний інтелект в комбінації з аналізом білків. І на думку вчених, це відкриває нові перспективи для точної медицини.

Ці дані є важливим кроком у контексті прогнозування деменції та може допомогти у створенні більш доступних і неінвазивних методів скринінгу населення.