Створили вакцину, яка лікує різні види раку
Дослідники з усього світу роками працювали над розробкою вакцин проти різних типів раку, але без особливого успіху. Тепер науковці повідомляють, що знайшли дієвий препарат.
Вдосконалена мРНК-вакцина
Нова вакцина проти раку має схожий принцип дії до мРНК-вакцин проти COVID-19, які доставляють мРНК у крихітні ліпіди (молекули жиру), які зливаються з клітинами в організмі, дозволяючи їм виробляти вірусні антигени, які активують імунну систему.
Також на тему: Знайшли тварину, яка здатна діагностувати рак за запахом
Вакцина проти раку також доставляє мРНК у крихітні ліпіди, але мРНК кодує антигени, які виявлені в ракових клітинах, і вони можуть націлюватися на лімфатичну систему, де "тренуються" імунні клітини, щоб реакція була сильнішою.
Те, що ми зараз робимо, – це розробка наступного покоління мРНК-вакцин з використанням технології доставки ліпідних наночастинок із можливістю націлювання на конкретні органи та тканини. Націлювання на лімфатичну систему допомогло нам подолати багато проблем, з якими зіткнулися інші вчені під час розробки вакцини проти раку,
– сказав Цяобінг Сю, професор біомедичної інженерії.
Понад 20 мРНК вакцин проти раку на сьогодні були зареєстровані в клінічних випробуваннях, але зазвичай більша частина мРНК потрапляє в печінку. Хоча антигени, що виробляються в печінці, все ще можуть викликати імунну відповідь, залишається ризик запалення та пошкодження органу.
Як діє нова вакцина проти раку
У цьому випадку вони науковці виявили ліпідні наночастинки (LNP), які концентрувався в лімфатичних вузлах після їх підшкірного введення мишам. Дослідники вважають, що LNP збирають молекули з кровотоку на своїй поверхні, і ці вибрані молекули зв’язуються зі специфічними рецепторами в органі-мішені.
Лімфатична система, яка включає лімфатичні вузли, є важливою мішенню для вакцин, оскільки саме там виникає імунітет проти чужорідного антигену, або, в цьому випадку, антигену раку. Якщо розглядати тіло як поле битви – проти вірусів, бактерій, паразитів і пухлин, то В-клітини і Т-клітини – це солдати, а лімфатичні вузли – це тренувальний табір, де клітини тренуються бути ефективнішими проти ворога.
Ефективність вакцини проти раку
У дослідженні миші з метастатичною меланомою показали значне пригнічення пухлин, а 40% повністю одужали без рецидивів у довгостроковій перспективі, коли її поєднували з іншою наявною терапією. Усі миші, які перебували в стані повної ремісії, запобігли утворенню будь-яких нових пухлин, це підтвердило, що вакцина проти раку призвела до ефективної імунної пам’яті.