Нестача йоду і зайва вага: неочевидні причини, які заважають схуднути
Джерело:
ЦГЗДефіцит йоду в організмі може призвести до багатьох захворювань і проблем зі здоров'ям, зокрема, до патологій щитоподібної залози. На порушення роботи щитовидки вказують низка симптомів, які впродовж тривалого часу можуть залишатися непоміченими, а деякі з них взагалі легко переплутати із втомою чи наслідками стресу. Іншою неочевидною ознакою порушень ендокринної системи є зміна ваги.
Підвищення рівня гормонів призводить до схуднення, а зниження – навпаки, до зайвих кілограмів. Тож, якщо ви не можете схуднути попри дефіцит калорій та достатню фізичну активність, можливо, до розв'язання проблеми треба підійти комплексно.
До теми Жінки дедалі частіше мають проблеми зі щитоподібною залозою: як цьому зарадити
Як пов'язані щитоподібна залоза та проблема зайвої ваги
Примітно, що захворювання щитоподібної залози частіше розвиваються у жінок – вдесятеро частіше, ніж у чоловіків. Однак причини патологій щитовидки можуть бути різними:
- генетичні фактори,
- проживання в регіоні з вираженим йододефіцитом,
- наслідки Чорнобильської аварії.
Крім того, дефіцит йоду, який власне і є причиною розвитку ендокринних патологій, може розвинутись і через жорсткі дієти – в гонитві за красивими фігурами, жінки часто обмежують свій раціон, як наслідок організм не доотримує усіх потрібних мікроелементів.
Чому для здоров'я щитоподібної залози потрібен йод
Передусім, варто знати, що щитоподібна залоза відповідає за синтез і виділення йодовмісних гормонів: трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4), які регулюють діяльність більшості тканин організму, впливаючи на обмін речовин і теплопродукцію.
Увага! Синтез гормонів залежить від достатньої кількості йоду в організмі.
Йод важливий для гормонального здоров'я / Фото Unspalsh
Наслідком дефіциту йоду може стати гіпотиреоз – стан, при якому щитоподібна залоза просто не в змозі синтезувати тиреотропний гормон. Простіше кажучи, мало сировини, тобто йоду – мало гормонів.
При гіпотиреозі сповільнюється метаболізм, а це власне й призводить до накопичення жирової тканини.Також можуть виникнути проблеми з набряками, які характерні при гіпотиреозі, який виник на фоні йододефіциту. Це ще погіршує ситуацію, сприяючи збільшенню зайвої ваги.
Симптоми гіпотиреозу досить загальні:
- почуття втоми,
- сонливість,
- підвищена чутливість до холоду,
- запори,
- сухість шкіри,
- безпідставне збільшення ваги.
Якщо ви помітили у себе ці ознаки – варто звернутись до ендокринолога, або сімейного лікаря.
Як зрозуміти, що причина зайвої ваги – гіпотиреоз
Щоб діагностувати захворювання щитовидної залози, вам можуть рекомендувати зробити тести на рівень гормонів:
- тиреотропного гормону (ТТГ);
- вільного Т4;
- Т3;
- антитіл до тиреопероксидази.
А також зробити УЗД щитоподібної залози та інші лабораторні дослідження за необхідністю.
Лише тоді лікар може виявити захворювання та визначити курс лікування. Якщо буде підтверджено діагноз гіпотиреоз, лікар призначить замісну гормональну терапію L-тироксином.
Важливо! Самостійно поставити собі діагноз і боротися з гіпотиреозом не можна – діагностувати хворобу і прописати курс лікування може тільки лікар-ендокринолог, взявши аналізи і вивчивши гормональний фон пацієнта.Крім медикаментозного лікування, обов'язковою є дієта, яка сприятиме покращенню метаболізму.
Раціон впливає на ваше самопочуття та стан здоров'я / Фото Unsplash
Раціон повинен містити усі потрібні мікро - і макроелементи, зокрема, йод, селен, цинк, залізо.
Йод – компонент гормонів щитоподібної залози, який в комплексі з лікарськими препаратами сприяє нормалізації обміну речовин.
Проблема дефіциту йоду посилюється, якщо в організмі також нестача селену. Адже, саме селен бере участь в антиоксидантному захисті тироцитів і активації тиреоїдних гормонів.
Якщо в організмі селенодефіцит, то зростає цитотоксична дія перекису водню на тканини щитоподібної залози, який є побічним продуктом у синтезі гормонів.
Більшість мешканців України щодня споживає лише 40 – 80 мкг йоду на добу, при необхідних 150 – 300 мкг. У зоні найбільшого ризику – Західна Україна, де споживання йоду найменше.
Профілактика йододефіцитних станів
Аби уникнути проблем у роботі щитоподібної залози, людина повинна вести здоровий спосіб життя та вчасно проходити профілактичні огляди.
Дуже важливо переконатися в тому, що ваш раціон містить потрібну кількість йоду та селену. Відповідно до профілактичних програм, окрім обов'язкового йодування кухонної солі, рекомендується вживати в їжу продукти, багаті йодом, зокрема морську рибу.
Водночас, йод досить "примхливий" мікроелемент – під час термічної обробки втрачається до 20 – 60% мікроелемента.Тож, контролювати достатню кількість йоду та селену в раціоні може бути складно, щоб переконатись, що організм отримує достатню кількість цих мікроелементів, фахівці рекомендують приймати дієтичні добавки.
Оптимальну кількість обох мікроелементів забезпечує дієтична добавка ЙоСен.
Рекомендована норма йоду та селену на день:
- для дітей – відповідно 90 і 25 мкг;
- для дітей від 12 років та дорослих – 150 і 75 мкг;
- для жінок у період вагітності та під час грудного вигодовування – 200 і 30 мкг.
Профілактичний курс прийому ЙоСен становить 6 – 12 місяців