Наскільки COVID-вакцина ефективна для хворих на рак

7 грудня 2021, 18:20
Читать новость на русском

Джерело:

JAMA Oncology

Вакцини проти COVID-19 на основі мРНК ефективні для запобігання інфікуванню більшості онкологічних хворих. Про це свідчать дані загальнонаціонального дослідження ветеранів, яким за останні 10 років діагностували рак.

Але дослідники виявили, що деякі вакциновані пацієнти були менш захищені, ніж їхні однолітки. Насамперед мовиться про людей, які приймали терапію для пригнічення імунної системи впродовж 6 місяців до вакцинації.

Читайте також Тривожні розлади: чому найчастіше виникають, як їх вчасно діагностувати й подолати

COVID-19 небезпечний для онкохворих

У онкологічних хворих підвищений ризик померти від COVID-19. Але оскільки хворі на рак були виключені з ранніх випробувань вакцин проти COVID-19, залишалось незрозуміло, як препарати захищають цю категорію людей.

Ефективність вакцини для хворих на рак залежить від лікування

Дослідники виявили, що в цілому вакцини були приблизно на 58% ефективні у запобіганні інфекції, починаючи з двох тижнів після другої дози. Але у людей, у яких останнє лікування раку закінчилося за 6 або більше місяців до першої дози ефективність вакцини становила 85%.

Також вакцини були ефективними приблизно на 63% серед людей, лікування яких завершилося за 3 – 6 місяців до прийому першої дози, та на 54% серед людей, лікування яких завершилося протягом 3 місяців після прийому першої дози. 

Річ у тім, що системні методи лікування раку включають хімієтерапію та гормональну терапію, які можуть придушити імунну систему.

Як проводилось дослідження

  • Дослідники вивчили медичні записи понад 180 000 пацієнтів з раком, які отримували системне або комплексне лікування, включаючи хімієтерапію або гормональну терапію у період із серпня 2010 року до травня 2021 року.
  • Середній вік пацієнтів становив 73,7 років, 94% з них були чоловіками. Близько 113 000 пацієнтів були вакциновані однією з двох вакцин на основі мРНК (Pfizer BioNTech або Moderna). Люди, яким встановили COVID-19 були виключені з дослідження, як і ті, хто отримав вакцину на основі аденовірусу.
  • На кожен день періоду дослідження дослідники підбирали вакцинованого і невакцинованого пацієнта одного віку з аналогічною історією хвороби, порівнюючи рівні зараження COVID-19 у кожній парі.
  • Щоб розрахувати ефективність вакцини, дослідники порівняли кількість діагнозів COVID-19 у вакцинованих та невакцинованих групах. Тобто якщо заразилися 10 зі 100 невакцинованих людей у порівнянні з 1 зі 100 вакцинованих, то вакцина запобігає 9 із 10 можливих інфекцій, а ефективність вакцини складає 90%.