Медична реформа під загрозою: що не влаштовує народних депутатів

23 липня 2020, 23:53
Читать новость на русском

У Конституційному суді України розглядають подання колишніх нардепів-регіоналів про визнання медичної реформи неконституційною. У відповідь на це під судом зібралися активісти та громадські діячі із закликами не дати згорнути вже ухвалені 3 роки тому зміни.

Чому медична реформа опинилась під загрозою та кому вигідне її скасування – читайте в матеріалі журналістів 24 каналу.

Читайте також Буде соціальний колапс: чим загрожує зрив медреформи

Ольга пригадала про свій досвід лікування онкології. Її просили про доплати. У 2017 році ухваленим законом парламент дав старт медичній реформі, аби це змінити.

"Зараз я отримую безкоштовно ліки проти цукрового діабету за електронним рецептом від своєї сімейної лікарки", – розповіла членкиня громадської організації "Рожева Стрічка" Ольга Фещенко.

Перший етап медичної реформи

На першому етапі реформи доходи лікарів закріпили за кількістю пацієнтів. Тих, хто сам обрав медзаклад, а не вимушено прийшов за місцем прописки.

З 1 квітня 2020 – з наступним етапом реформи – зміни торкнулися і роботи вторинної допомоги, тобто спеціалізованих лікарів.

"Клініки повинні бути пацієнтоорієнтованими. Вони повинні вкладатися у своє обладнання, у кваліфікацію лікарів, у ремонти зрештою. Тобто вони повинні зробити все, щоб пацієнт захотів до них прийти", – пояснила членкиня ГО "Повноцінне життя" Олена Сотскова.

Медична реформа вже спрацювала на первинній ланці. Пацієнти перестали носити гроші лікарям,
– наголосила виконавча директорка фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.

Скасування медичної реформи

Однак така система не до вподоби колишнім регіоналам та чинним народним обранцям з ОПЗЖ. Вони просять Конституційний суд визнати реформу неправомірною. Бо не погоджуються з системою фінансування лікарень.

Довідка. За закріпленою програмою державних гарантій медзаклад має надавати безоплатні послуги своїм пацієнтам. Ці послуги вже заздалегідь оплачує Національна служба здоров'я за конкретним тарифом. І лише за якісь додаткові обстеження за ініціативою пацієнта платить сам пацієнт.

23 липня в залі Конституційного суду автори подання заявили, що така ініціатива є неконституційною, а розмежування варто скасувати. А отже – і припинити хід самої медреформи.

Ініціатори подання кажуть, що їх не влаштовує формулювання "медичної послуги" у законі і те, що безоплатність послуг залежить від кількості бюджету.

Послуга. Але не медична допомога. Ніхто тут не веде мову про безоплатність. Вони ж зараз кинули тарифи такі... Ну хто може на сьогодні лікувати,
– зазначив народний депутат від ОПЗЖ Василь Німченко.

Виконавча директорка фонду "Пацієнти України" наголосила, що ініціатори подання намагаються знищити все те прогресивне, що почало відбуватися в системі охорони здоров'я.

"Чому? Для того, щоб зберегти ту феодальну систему, яка завжди приносила їм прибутки", – пояснила вона.

Представник президента у КСУ Федір Веніславський вважає, що закон не порушує Конституції.

За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, проблеми фінансування можливо вирішити без скасування медреформи.

Зверніть увагу Віктор Ляшко зізнався, що його дружина постраждала від медреформи

Він відзначив, якщо недостатньо фінансування, людина недоотримує, або їй пишуть, що треба бинт принести або певний лікарський засіб, або збігати за антибіотиком – ось це і є проблема. Тому що треба прорахувати реалістичні тарифи, передбачити правильне фінансування.

Про перегляд тарифів на 2021 рік вже заявляв міністр охорони здоров'я. Тим часом долю самої медреформи ще продовжать вирішувати у Конституційному суді на наступному засіданні.

Дивіться сюжет 24 каналу про скасування медичної реформи: відео


Безкоштовні медичні послуги / Інфографіка 24 каналу