Людство в небезпеці: старі хвороби отримали нове життя
Війни, теракти, техногенні та природні катастрофи – всі ці загрози людському життю є, так би мовити, наочними.
Їх наслідки можна побачити неозброєним оком, їх причини можна обговорити – особливо це стосується, звичайно, воєн та тероризму, бо це ж – велика політика, галузь, в якій будь-хто може вважати себе найкращим та найобізнанішим експертом... Можна гадати – чи буде Третя Світова війна, можна перераховувати винуватців та повчати, яким чином слід запобігти масовій бійні...
Насправді ж – людство вже просто зараз перебуває в стані відчайдушної боротьби за власне виживання. Боротьби з невидимим, жорстоким та безжальним, а надто – вкрай підступним ворогом, який загрожує людям тотальним винищенням.
І це – не якийсь навіжений диктатор на кшталт Ким Чен Ина або Володимира Путіна. Не ісламські терористи й навіть не страхітливі інопланетяни чи горезвісний Світовий Уряд. Це – хвороби. Віруси та бактерії, які, здавалося, були вже давно переможені й щезли з лиця Землі, аж ні – виявляється, збереглися та ще й зазнали мутацій, які зробили їх нечутливими до звичних методів лікування, а надто – до антибіотиків.
Читайте також: Яке обстеження треба пройти після відпочинку на морі: відповідь лікаря
Наввипередки з часом
Просто зараз хіміки, лікарі, дослідники по всьому світі перебувають в пошукові: шукають нові, дієві антибіотики, які б могли протистояти збудникам хвороб, що встигли виробити в себе нечутливість до навіть найсучасніших з існуючих ліків.
Цей пошук – справжня гонка наввипередки зі смертю, тому що просто сьогодні тисячі людей помирають від наслідків інфекцій, які розповсюджуються так званими "мультирезистентними" бактеріями. І це стосується не лише традиційного "розсадника" страшних хвороб, злиденної Африки – ні, перші смертельні випадки реєструються в найцивілізованіших європейських країнах, де медичне забезпечення зазвичай є найкращим у цілому світі.
Дослідники наразі з великою занепокоєністю спостерігають, як по всьому світові з великою швидкістю розповсюджується хвороба, до якої досі більшість людей ставилася з якоюсь незрозумілою поблажливістю та ще й з гумором, бо зазвичай, якщо про неї хтось і згадував – то, скоріш, як про елемент смішного анекдоту про чиїсь сексуальні походеньки.
Йдеться про гонорею – венеричне захворювання, яке все частіше виявляється невиліковним через мутацію, яка наділила цю хворобу здатністю чинити спротив відомим антибіотикам. Це означає не тільки, що ця венерична хвороба тепер значно важче піддається лікуванню (якщо взагалі ще піддається), а ще й те, що вона одного чудового дня, можливо, взагалі може стати невиліковною – принаймні, не за допомоги відомих наразі засобів та медикаментів.
Ми не бачимо, а вони є...
Азія як розсадник
Європейський центр запобігання та контролю над епідеміями (ECDC) опублікував офіційне повідомлення, що протягом останніх місяців кількість випадків захворювання на новий вид "саморозповсюджуваної, імунної до антибіотиків" гонореї різко збільшилася.
Особливо погані справи з цією хворобою складаються наразі в китайців: 19% виявлених збудників гонореї в КНР внаслідок мутації не піддаються лікуванню жодним відомим антибіотиком. Більше того: так само нечутливою до стандартних антибіотиків потроху стає в Китаї значно більш розповсюджена та небезпечна хвороба – малярія.
Окрім того, за даними, наведеними в доповіді, лише в період з лютого по вересень цього року, три подібні штами, імунні до антибіотиків, були виявлені в Європі та Австралії.
Міністерство охорони здоров’я Австралії офіційно підтвердило в вересні два випадки захворювань на невиліковну антибіотиками гонорею – в провінції Квінсленд та на австралійському Заході.
Нещодавно британська інформаційна компанія BBC видала в ефір репортаж про англійця, який привіз "найгіршу в світі форму гонореї" до Сполученого Королівства після того, як десь у Південно-Східній Азії мав незахищений секс із повією. Інфекцію таки вдалося зупинити, вдавшись до допомоги антибіотиків, які зазвичай вкрай рідко використовуються. Принаймні один з двох австралійців, в яких було виявлено захворювання, також привіз його с Південно-Східної Азії. Наразі нема офіційних цифр, які б змальовували розповсюдження цієї хвороби на азійському континенті – більш-менш достеменно щось відомо, як вже було зазначено, лише про Китай.
Читайте також: Як не підхопити інфекцію через смартфон
Прощавайте, антибіотики?
Саме тому лікарі-дослідники вважають, що відомі нині, стандартні антибіотики стрімко відходять у минуле. Гонорея, одне з найбільш поширених статевих захворювань, як відомо, розповсюджується статевим же шляхом – через незахищений секс.
При цьому ця хвороба не дає зовнішніх симптомів приблизно в 10% інфікованих чоловіків та в половини інфікованих жінок. Проте, багато з тих, хто захворіли на гонорею, потерпають від болю. Якщо цю хворобу вчасно не почати лікувати – жінки ризикують важкими запаленнями статевих органів, а представники обох статей, чоловіки та жінки, не можуть більше мати дітей.
Досі лікарі боролися з гонореєю за допомоги двох стандартних, широко розповсюджених видів антибіотиків – азітроміцина та цефтріаксона. Але тепер все більше збуджувачів цієї хвороби стали резистентними до цих ліків та не піддаються стандартному лікуванню.
Більш рідкі види антибіотиків ще якось виручають лікарів та хворих, але це – щось на кшталт хапання за соломинку, тому що й проти них хвороба стрімко виробляє імунитет.
Лікарі можуть стати безсилими
Не моя проблема?
Ці випадки "супер-гонореї" (так нехитро вже прозвали цю хворобу журналісти) насправді вказують на набагато більшу, загальну загрозу для людства, а саме – здатність хвороб чинити опір відомим антибіотикам стає справжньою проблемою для всієї планети.
Існують припущення, що імунні до антибіотиків хвороби до 2050 року коштуватимуть життя приблизно 10 мільйонам людей щороку. І тим не менш, людям все ще напрочуд важко визнати, що між цими імунними вірусами та нами самими існує прямий зв’язок.
Імунні збуджувачі хвороб можуть передаватися від людини до людини. Якщо людину наразі не лікують антибіотиками – вона просто не вважає цю проблему своєю. Мало, хто там захворів – я ж поки що, тьху-тьху, здоровий, то чого мені перейматися?
За даними опитування, якого проводила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) ще в 2015 році, 76% респондентів вважали, що імунітет до антибіотику з’являється тому, що тіло хворого більш не реагує на медикамент та, відповідно, стає до нього імунним. Тобто, не вірус чинить спротив, а сама людина.
Це уявлення ставить все догори дригом: виходить, що той, хто не приймає наразі антибіотики, не має й жодних проблем. Звичайно, що це не так. Імунні до антибіотиків віруси можуть бути передані від однієї людини до іншої.
Втім, у випадку з гонореєю все ще діє "золоте" правило: хто практикує безпечний секс – той є захищеним та не захворіє. Бо передаватися якимось іншим шляхом, окрім статевого, ця хвороба ще не навчилася. На відміну від тієї ж малярії, яка, як відомо, розповсюджується кількома різними шляхами, але поки що не є резистентною до антибіотиків.
Тож будьмо здорові!
Читайте також: Лихоманка Західного Нілу: шляхи зараження, симптоми та лікування