Інкубаційний період коронавірусу сильно скоротився

16 січня 2024, 19:45
Читать новость на русском

Джерело:

Time

На початку пандемії COVID-19 дослідники вказували, що симптоми захворювання можуть розвинутися протягом 10-14 днів після зараження. Однак, нова робота вказують на значне скорочення інкубаційного періоду – тепер він становить 3 – 4 дні.

Інкубаційний період коронавірусу

Інкубаційний період – часовий інтервал від моменту контакту з вірусом до появи перших ознак інфекції. На початку пандемії вчені заявили, що до появи симптомів має пройти 10 – 14 днів.

Також на тему Зʼясували, яка дієта значно зменшує ризик зараження коронавірусом

Однак, нові дані 2022 року вказують на зменшення тривалості інкубаційного періоду:

  • в середньому приблизно п'ять днів – для штаму Альфа;
  • приблизно 4,5 дні – для штамів Бета та Дельта;
  • три дні або навіть менше – для Омікрон.

Що відомо про новий  підваріант коронавірусу JN.1

Нині досліджується підваріант JN.1 – новий варіант коронавірусу, який відомий як "нащадок" Омікрона. JN.1 було вперше ідентифіковано в США у вересні 2023 року, але вже в грудні кількість інфікованих цим штамом стрімко збільшилася.

Цей варіант відрізняється тим, що він легко проникає в людські клітини. Вчені зазначають, що імунітету людини його важко подолати, але поки немає доказів, що він викликає тяжкі форми захворювання.

Первинні симптоми залишаються такими, як і при інфікуванні іншими штамами: біль у горлі, лихоманка, головний біль та закладеність носа. Щодо тривалості інкубаційного періоду – точні дані ще невідомі, але доктор Пітер Хотез, декан Національної школи тропічної медицини Медичного коледжу Бейлора, очікує, що у штаму JN.1 інкубаційний період буде приблизно такий же, як в Омікрону.

Від чого залежить інкубаційний період 

Дослідники підкреслюють декілька факторів, які призвели до скорочення інкубаційного періоду. Шейн Кротті, вірусолог і головний науковий робітник Інституту імунології Ла-Хойя, стверджує, що вірус еволюціонував упродовж часу, стаючи швидшим і "вмілішим" в інфікуванні людей.

Симптоми пов'язані з активацією імунної системи. Після контакту з хворим ваш імунітет ще не готовий до боротьби, і це не дуже добре. Чим коротший інкубаційний період, тим швидше організм виявляє вірус і активізує механізм боротьби з ним,
– заявляє Шейн Кротті.

Час виникнення перших симптомів захворювання залежить від багатьох факторів, зокрема кількості вірусу та рівня імунітету пацієнта.

Науковці також підкреслили, що інкубаційний період визначається як статистична ймовірність. Тому симптоми можуть виникнути раніше або пізніше. І існують випадки, коли інфікування можливо взагалі уникнути.