Як харчуватися людям з аутоімунними захворюваннями

6 липня 2024, 10:47
Читать новость на русском

Джерело:

Harvard University

Є одна теорія, згідно з якою аутоімунні захворювання розвиваються через токсини, що потрапляють в організм через кишківник, а проникність кишкової стінки безпосередньо залежить від того, що ми їмо. Звідси і зʼявився міф, що дієта можу лікувати аутоімунні захворювання.

Аутоімунні захворювання (АІЗ) – велика група хвороб, які можуть торкатися будь-яких органів нашого організму. В основі АІЗ найчастіше лежить генетична схильність, що реалізується під впливом різних хвороб, травм, умов довкілля та інших факторів.

Також на тему  Як приймання вітамінів впливає на тривалість життя: результати великого дослідження

До найвідоміших АІЗ належать:

  • цукровий діабет;
  • аутоімунний тиреоідит;
  • запальні захворювання кишківник (хвороба Крона, виразковий коліт);
  • псоріаз;
  • ревматоїдний артрит;
  • системна червона вовчанка.

Ефективність аутоімунного протоколу

З бажання знайти простішу та очевидну причину розвитку аутоімунних захворювань з'явилася теорія "дірявого кишківника". Вона полягає в тому, що певні продукти ушкоджують стінку кишківника, збільшуючи її проникність. Через це в організм потрапляють токсини, які викликають розвиток АІЗ.

При деяких аутоімунних захворюваннях проникність стінки кишківника дійсно може порушуватися, але це є наслідком хвороби, а не її причиною.

Проте теорія про "дірявий кишківник" активно поширилася серед любителів альтернативної медицини. Так для лікування аутоімунних захворювань створено окремий протокол харчування.

Однак якісних даних про ефективність аутоімунного протоколу в лікуванні аутоімунних захворювань не має. Проведені дослідження не мають достатнього рівня доказовості, зокрема, через дуже малу кількість учасників.
При цьому аутоімунний протокол несе у собі ризики будь-якого обмежувального раціону. Він може призвести до дефіциту білка, заліза, кальцію, вітамінів групи В та інших нутрієнтів.

Як харчуватися людям з аутоімунними захворюваннями

Пацієнтам з аутоімунними захворюваннями найкраще дотримуватися збалансованого раціону, який включає всі основні групи продуктів. Такі моделі живлення представлені в:

  • середземноморській дієті;
  • дієті DASH;
  • флексітаріанство.

Ці моделі харчування підтримують здоров'я мікробіоти кишківника та імунної системи шляхом зниження споживання доданого цукру та насичених жирів.

Важливо: дієта не є основним способом лікування аутоімунних захворювань. Зараз є ефективні варіанти терапії АІЗ, які дозволяють пацієнтам досягти ремісії, не дотримуючись аутоімунного протоколу або інших обмежувальних дієт.