Чому не всі стають алкозалежними і як це можна передбачити
Переважна більшість дорослих людей хоч раз у житті куштувала алкогольні напої. Вчені з'ясували причину, чому ця тяга з'являється лише в конкретних людей і зрозуміли, як цю залежність передбачити.
Деякі люди можуть пригубити чарочку лише на великі свята, другі можуть зустрічатися з друзями в барі один раз на тиждень, але без наслідків та проявів залежності. Проте чому залежність від алкогольних напоїв набувають саме треті, розповів Science.
До теми: Які матері підвищують ризик алкоголізму у своїх дітей
Приблизно 30% з тих людей, що п'ють, стають залежними, й на початку свого шляху запевняють – всі інші теж випивають і нічого страшного.
Вчені залучили мишей до експерименту і поділили їх на три групи: "тих, хто мало п'є", "пияків без наслідків" та "алкозалежних".
Виявилось, що нейрони головного мозку тісно пов'язані з залежністю. Коли випиває людина, схильна до залежності – активність нейронів знижується. Й навпаки, коли вживає людина, як навряд отримає тягу в майбутньому – нейрони стають активними.
Цікаво, що нейрони так поводяться як і при першій випитій чарці, так і впродовж життя. Це означає, що завдяки цьому фактору можна передбачити, чи стане людина залежною від алкоголю в майбутньому.
Проаналізувавши результати роботи, команда розробила нову поведінкову модель та визначила кортикально-стовбуровий нейронний контур, який слугуватиме біомаркером алкозалежності.
Фахівці стверджують, що ці дані знадобляться не лише в профілактиці та лікуванні алкоголізму, а і є актуальними при різних видах залежності.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.