Чому взимку ми частіше хворіємо: нове пояснення
Вчені змогли довести в експерименті, що холод впливає на імунітет та показали, що саме відбувається в організмі та призводить до зниження його захисту від інфекцій.
Сезонні спалахи застуди – очевидний факт. Зазвичай їх пов'язують з тим, що взимку люди проводять набагато більше часу в приміщенні, збираються щільніше, створюючи чудові умови для швидкого розповсюдження інфекцій.
Також на тему: Доступний препарат проти захворювання печінки виявився ефективним проти коронавірусу
Існують і більш екзотичні ідеї, включаючи вплив пероксиду водню в краплях води. Але частіше говорять про викликане холодом ослаблення імунітету. Але чому і як це відбувається, із якими фізіологічними процесами пов'язано?
Нове дослідження імунітету
Однією з перших ліній захисту нашого організму від інфекцій, що передаються повітряно-краплинним шляхом виступають клітини слизової, розташовані ближче до кінчика носа. Кілька років тому Бенджамін Блейєр та його колеги показали, що у відповідь на потенційну небезпеку вони виділяють спеціальні слизові бульбашки. Вони перешкоджають поширенню бактерій, а також містять антибактеріальні ферменти, які відразу атакують противника.
У новому дослідженні продемонстрували роботу цього механізму при протидії вірусам. Забрані у людей зразки клітин піддавали дії двох риновірусів і одного коронавірусу (не того, що викликає COVID-19) найчастіших причин простудних захворювань. І справді, клітини активно виробляли слиз, який обліплював вірусні частки. Склад цих виділень при цьому відрізнявся від тих, що борються із бактеріями. Зокрема, вони містили фрагменти мембранних білків, з якими віруси зв'язувалися, атакуючи як помилкові мішені.
Холод послаблює захист організму
Щоб з'ясувати, як працює цей захист на холоді, вчені просили добровольців провести 15 хвилин при температурі 4 градусів Цельсія, після чого вимірювали температуру в носі. Виявилося, за цей час вона встигала впасти більш як на десять градусів. Потім в таку температуру поміщали і клітинні культури, після чого знову піддавали їх впливу вірусів. У таких умовах клітини виробляли загалом менше слизу. Очевидно, саме цей механізм веде до зниження захисту організму та регулярних спалахів застуди в зимовий сезон.