Безпліддя та аборти: гінеколог спростувала міфи про оральні контрацептиви

11 травня 2019, 20:52
Читать новость на русском

Комбіновані оральні контрацептиви, або КОК, – це препарати, що впливають на організм жінки за допомогою гормонів.

Навколо комбінованих гормональних контрацептивів не вщухають суперечки і страхи. Акушер-гінеколог Олена Лейхнер спростувала найпоширеніші міфи про КОК.

Читайте також: Методи контрацепції для жінок та чоловіків: ефективність та побічні ефекти

Міф 1. КОК потрібно скасовувати поступово

Не існує способу поступового скасування КОК. Таблетку не можна ділити, дробити, ламати, пити через день, тощо. У кращому випадку у вас зіб'ється цикл і буде кровотеча, в гіршому – ви отримаєте незаплановану вагітність.

Міф 2. При прийомі КОК потрібно робити перерви, щоб яєчники "відпочили"

Штучно створений цикл з новим рівнем прийнятих гормонів пригнічує дозрівання фолікулів і вироблення яєчниками власних гормонів. Яєчники не відпочивають — їх функція пригнічена, причому насильно. Адже вони не просили жінку приймати гормони.

Міф 3. КОК лікують СПКЯ

Якщо у вас справжній синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), зі стійкою ановуляцією, то жодні КОК його не вилікують. КОК потрібні лише для того, щоб у жінки з СПКЯ були регулярні менструальноподібні кровотечі, бо їх тривала відсутність може привести до зростання поліпів в ендометрії.

СПКЯ – що це?
Це складний комплекс симптомів, обумовлений порушенням у структурі яєчників. При СПКЯ у яєчниках відбувається певне порушення, і у деяких жінок формується перевага андрогенів (їх ще заведено називати "чоловічими" гормонами). Звичайно, що жінка не перетворюється на чоловіка. Але, як наслідок – збільшується вага, на шкірі з’являються висипи або підвищується жирність певних ділянок та спостерігається значне оволосіння тощо.

Міф 4. КОК володіють абортивним ефектом

Аборт – це вигнання прикріпленого плодового яйця з порожнини матки. КОК пригнічують овуляцію. Тому ні яйцеклітин, ні плодових яєць немає.

Прихильники цієї теорії свято вірять в те, що під час вживання КОК вагітніють. Але це може виникати при неправильному прийомі таблеток, неврахування їх взаємодії з іншими препаратами, що послаблюють контрацептивний ефект. За таких умов овуляція може бути, і жінка може завагітніти.


КОК не володіють абортивним ефектом

Міф 5. Прийом КОК призводить до безпліддя

Варто звертати увагу не лише на прийом КОК, а й на наявні хвороби – СПКЯ, проблеми з овуляцією, маткою, тощо.
Якщо ви пили препарат тривалий час - 3-5 і більше років, то ваш організм буде тривалий час відновлюватися – до року. Це також прописано в інструкції до КОК. Але якщо ви хочете завагітніти одразу після скасування прийому КОК одразу, то це просто неможливо.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.