Знайшли взаємозв'язок між хворобою Альцгеймера та холестерином

5 липня 2019, 20:43
Читать новость на русском

Вчені виявили зв'язок між високим рівнем ЛПНЩ ("поганого" холестерину) і ймовірністю отримати хвороба Альцгеймера до 65 років.

Точні причини розвитку цього захворювання досі не зрозумілі, але надлишок в крові "поганого" холестерину може бути одним з тригерів. За словами доктора Томаса Уінга, автора дослідження, якщо причинний зв'язок підтвердиться, буде потрібно переглядати клінічні нормативи.

Читайте також: Встановили фактор, який підвищує ризик старечого недоумства

Раніше вчені розглядали ймовірність, що підвищені рівні холестерину і ранні симптоми хвороби пов'язані на генетичному рівні. Наприклад, було виявлено, що підвищений ризик є у людей з мутацією в гені APOE, який якраз і підвищує рівень циркулюючого в крові холестерину.

Дослідники провели сканування певних областей геному з 2125 осіб, 654 з яких мали ранню стадію хвороби Альцгеймера, а решта складали контрольну групу. Вони також перевірили зразки крові у 267 учасників, щоб виміряти кількість ЛПНЩ.


Холестерин може бути фактором, який впливає на розвиток хвороби Альцгемера

Виявилося, що учасники з підвищеним ЛПНЩ з більшою ймовірністю мали ранню хвороба Альцгеймера – в порівнянні з тими, у кого був нижчим рівнем холестерину. Це виникало незалежно від того, чи мали вони мутацію в гені APOE.

Це означає, що підвищений холестерин може бути незалежним фактором ризику для захворювання.

При цьому дослідники не виявили зв'язок раннього Альцгеймера з рівнями "корисного" холестерину ЛПВЩ (ліпопротеїнів високої щільності), і тільки дуже слабкий зв'язок з рівнем тригліцеридів.

Дослідження також виявило новий можливий генетичний фактор ризику – варіант гена APOB. Він кодує білок, який бере участь у метаболізмі жирів.

Нині близько 10% всіх випадків хвороби Альцгеймера починаються до 65 років, але тільки невелика частина з них пов'язана з генетикою.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.