Знайшли спосіб, як зробити будь-які вакцини набагато потужнішими

7 грудня 2021, 14:11
Читать новость на русском

Джерело:

MIT News

Вчені виявили "підсилювач", який підвищує виробіток антитіл у відповідь на ВІЛ, грип та дифтерію у тварин.

Наразі вчені готуються протестувати новий підхід у клінічних дослідженнях. Крім цього, розглядають можливість і використання цього ад'юванту (тобто підсилювача) для вакцин проти раку.

Важливо Тривожні розлади: чому найчастіше виникають, як їх вчасно діагностувати й подолати

Ад'ювантом називають сполуку, яка допомагає посилити імунну відповідь, наприклад, при введенні вакцини.

Попри перспективність такої стратегії вакцинації, сьогодні у світі схвалено лише кілька ад'ювантів, зокрема поєднання сапонін (його застосовують у вакцині проти лишаю). У новій роботі дослідники із США розкрили механізм дії сапоніну та знайшли спосіб, як його посилити.

Як підсилили вакцини вчені

Сапоніни поєднали з молекулою MPLA – агоністом рецепторів, що викликають запальну реакцію. Досі вони вивчалися лише окремо, тому вчені вирішили оцінити їхній комбінований потенціал.

  • Новий ад'ювант протестували на моделях мишей з антигенами ВІЛ, дифтерії та грипу.

У порівнянні з іншими ад'ювантами, новий підхід виявився сильнішим, ніж будь-який з вже існуючих.

Подальші спостереження показали, що ад'ювант допомагає антигену швидше дістатися лімфовузлів і робить це через стимуляцію імунних клітин, які досі не були асоційовані з імунною відповіддю на вакцини.

Чому це працює? Швидкий доступ до лімфовузлів дуже важливий, оскільки антигени схильні до руйнування після того, як ввели вакцини. І чим раніше відбудеться "контакт", тим краще.

Цікаво Тривалість життя збільшилась на 50%: проривна терапія при раку підшлункової залози

Клінічні дослідження

Нині новий підхід готується до тестування у межах клінічних досліджень ВІЛ. Вони мають розпочатися у 2022 році. Тим часом ад'ювант може виявитися ефективним і для протиракових вакцин, оскільки крім В-клітин стимулює активність Т-клітин.

Наприклад, нещодавно вчені зі Стенфорда представили нову технологію імунотерапії раку, за допомогою якої вдалося досягти повної регресії пухлини грудей та підшлункової залози.