Знайшли ще одну причину хвороби Альцгеймера
Джерело:
MedicalXpressНове дослідження Каліфорнійського університету показало, що причиною хвороби Альцгеймера можуть бути поломки в тау-білку, який впливає на стійкість клітинної архітектури нейронів. З віком організм втрачає можливість позбавлятися таких білків, це призводить до руйнування клітин мозку.
Відомі причини хвороб Альцгеймера
Вчені виділяють дві основні причини хвороби Альцгеймера. Перше – це утворення амілоїдних бляшок – згустків особливого білка бета-амілоїду. В нормі він, найімовірніше, відповідає за захист мозку від грибків та бактерій.
Також на тему: Чому старшим людям варто пити каву
Друге порушення – це поява нейрофібрилярних клубків. Як і амілоїдні бляшки, це нерозчинні скупчення білка, яких організм не може швидко позбутися. Утворюються вони із видозміненого тау-білка, протеїну, який відповідає за цілісність нейронів.
Водночас накопичення цих двох білків призводить до руйнування тканин мозку. Його обсяг зменшується, а звивини згладжуються. Особливо страждають кора та гіпокамп.
Поки немає однозначної відповіді, який з білків – бета-амілоїд або тау – відіграє більшу роль у розвитку хвороби Альцгеймера.
Нова причина
Дослідники з Каліфорнійського університету зазначають, що 20% людей з амілоїдними бляшками не мають ознак деменції. Це наштовхнуло їх на думку, що не цей фактор може бути вирішальним у розвитку хвороби Альцгеймера. Вчені припустили, що виною всьому не бета-амілоїд, а саме тау-білок. І почали шукати дрібні відмінності в білкових структурах у пацієнтів з амілоїдними бляшками без ознак деменції та з ними.
З'ясувалося, що оскільки білки це складні тривимірні молекули, від того, як вони розташовані в просторі можуть залежати і їхні властивості. У нормі такі поламані білки мають виводитися з організму. Цей процес називається аутофагією. Однак з віком вона сповільнюється, наше тіло просто не встигає вичищати зламані білки, вони накопичуються та утворюють ті самі бляшки та клубки.
Якщо основною причиною (хвороби Альцгеймера) є уповільнення аутофагії, то речі, які її прискорюють, повинні мати протилежний, позитивний ефект,
– вважають автори дослідження.
Нещодавно стало відомо про випробовування вакцини проти хвороби Альцгеймера. Дослідження проходитимуть у США. Попередні дані свідчать, що препарат може зупинити прогресування хвороби.