З помідорів: в Узбекистані розробили їстівну вакцину проти коронавірусу

10 січня 2024, 20:00
Читать новость на русском

Джерело:

Frontiers in Psychology

Учені представили вакцину TOMAVAC, яку розробили на основі генетично модифікованих томатів, які експресують субодиницю RBD білка S1 SARS-CoV-2. Дивовижно, але препарат є їстівним.

Пропонований метод вакцини відрізняється від традиційних парентеральних вакцин, адже активізує не тільки системний, а й слизовий імунітет. За словами вчених, це може забезпечити більш довгостроковий та ефективний захист проти коронавірусу.

Дивіться також Киян просять знову носити маски у громадських місцях

Чому це цікавий метод 

Дослідники пояснили, що основна проблема уже представлених на ринку вакцин проти коронавірусу, полягає в тому, що вони вводяться внутрішньом'язово. Тобто, фактично не перешкоджають реплікації вірусу на слизовій оболонці.

Натомість новий метод відрізняється тим, що надає як загальний, так і місцевий імунітет від хвороби.

Зауважте. Розробка TOMAVAC охоплює створення трансгенних томатів з геном S1 SARS-CoV-2 і контроль успішності трансформації з використанням ПЛР-ампліфікації.  Досліди з вирощування трансгенних рослин відповідають усім необхідним протоколам і стандартам. 

Вакцина потребує додаткових досліджень 

Учені сподіваються, що їстівна вакцина стане екологічною та безпечною альтернативою парентеральним вакцинам, які потребують спеціальних умов зберігання і транспортування. Тож, по факту, нова вакцина є економнішою, що теж є її перевагою. 

Попри те, що існують потенційні перспективи цього новаторського підходу, вчені закликають до подальших досліджень і експериментів перед тим, як вводити її у медичну практику.