Які медичні послуги залишаться безкоштовними для українців
В студії Телеканалу новин "24" перший заступник міністра охорони здоров'я Олександра Павленко розповіла про стан та реформування медичної галузі в Україні, а також про те, як саме ці реформи відображатимуться на житті пересічних українців.
Реформування медицини
— Всі зміни побудовані певним ланцюжком, тому задля того, щоб певні зміни відчув пацієнт, потрібно починати саме з реформування медичного закладу.
Зараз ми пропонуємо зміни, які пов’язані із правовим статусом медичних закладів. Бо якщо ми не вирішимо це питання, то ми ніколи не зможемо вирішити питання підвищення заробітних плат лікарів, питання самого фінансування медичних закладів.
— Також варто розуміти, що у багато чому ці реформи залежатимуть від самих лікарів, від головних лікарів, від місцевої влади і від того, наскільки швидко вони включаться у ті зміни, які ми зараз пропонуємо.
— Я наголошую на тому, що ми не маємо на меті і не будемо змінювати форму власності: ті заклади, які були державними, такими і залишаться, ми говоримо про організаційно-правову форму. Бо зараз це установи, а ця форма максимально обмежує можливості головного лікаря і всього колективу закладу управляти своїми активами. Ми ж пропонуємо перейти до форми підприємства. І це дасть більш широкі можливості.
Зміни у фінансуванні
— Фінансування лікарень зараз залежить від кількості ліжкомісць. Але ця ситуація призводить до багатьох проблем. Варто розуміти, що це ліжко фонд був встановлений за дуже давніх часів, і зараз вже не відповідає дійсності. Ми ж пропонуємо фінансування в залежності від кількості людей, які у конкретній лікарні обслуговуються. До того ж нова форма медичних закладів дозволить лікарні використовувати зароблені кошти на власний розсуд. Тобто при необхідності ці заклади зможуть розподілити власні гроші між різними статтями розходів, чого зараз немає.
— Зараз ми намагаємося донести до українців ще одну важливу інформацію. Розповідаємо про те, чи збережеться у нас безкоштовна медицина.
І тут варто зазначити, що все медичне обслуговування поділяється на дві частини – це медична допомога і медична послуга. І конституція забезпечує право громадянина на безкоштовну медичну допомогу. Але медична послуга вже буде платною. Тобто це додаткові медичні послуги, які ми визначили в законі, і які є, умовно кажучи, додатковими. Натомість медична допомога, яка залишиться безкоштовною — це є необхідний базовий мінімум.
— Але якщо ми говоримо саме про медичні послуги, і якщо ми хочемо їх вивести з тіні, то ми маємо їх по-перше оголосити, а по-друге — встановити метод розрахунку ціни на ці послуги.
Більше про реформування медичної галузі — дивіться в інтерв’ю.