Які найчастіші наслідки легкого перебігу коронавірусу
Джерело:
Diabetes, Obesity and MetabolismЩе недавно вважалося, що постковідний синдром виникає переважно у пацієнтів, які пережили важкий перебіг COVID-19. Найбільший огляд досліджень підтвердив, що навіть після легких симптомів коронавірусної інфекції можна зіткнутися з важкими наслідками.
Група вчених з Великої Британії проаналізувала результати 215 досліджень з 30 країн, в яких брали участь в цілому понад 105 тисяч пацієнтів з COVID-19. Автори огляду зосередилися головним чином на оцінці неврологічних і психіатричних розладів після перенесеної інфекції.
Також на тему: 5 речей, які можуть захистити нас від COVID-19
Найпоширеніші симптоми постковідного синдрому
Оскільки в дослідженнях відстежувалися різні симптоми в різних групах пацієнтів, вчені об'єднали отримані дані, щоб оцінити їхню поширеність.
Серед тривалих неврологічних симптомів у госпіталізованих пацієнтів лідирує:
- трата нюху (43%),
- слабкість (40%),
- стомлюваність (38%),
- втрата смаку (37%),
- м'язовий біль (25%),
- головний біль (21%).
Про депресію повідомили 23% перехворілих, постійну тривогу – 16%. Аналіз даних показав також, що після важкого перебігу COVID-19 в рідкісних випадках розвиваються важкі неврологічні стани, такі як ішемічний інсульт (1,9%), геморагічний інсульт (0,4%) і судоми (0,06%).
Наслідки легкого перебігу коронавірусу
Вчені відзначили, що більшість досліджень були присвячені переважно наслідкам COVID-19 після тяжкого перебігу, і навіть в тих роботах, де оцінювався стан амбулаторних пацієнтів, часто не враховувалися люди з легкими симптомами або безсимптомні носії.
Так, більша частина пацієнтів після легкого перебігу COVID-19 повідомляли про хронічну втому (55%), втрату нюху (52%), м'язову болі (45%), втрату смаку і головний біль (44%).
Ми очікували, що неврологічні та психіатричні симптоми будуть частіше зустрічатися у важких випадках COVID-19, але замість цього ми виявили, що деякі прояви виявилися більш вираженими в групах пацієнтів після легкого перебігу захворювання,
– зазначили науковці.