Як знизити ризик серцево-судинних хвороб
У наші дні від проблем серця помирає більше, ніж від раку та СНІДу разом узятих. Статистика сумна, але не безнадійна. Провідні кардіологи світу запевняють: достатньо переглянути свій раціон, рівень фізичного навантаження та шкідливі звички, щоб суттєво знизити ризик серцево-судинних хвороб.
Якщо ви помічаєте, що стали більше втомлюватись, вас турбує задишка, кашель та набряки, найімовірніше, йдеться про серцеву недостатність, тобто м'язи настільки слабкі, що не здатні перекачувати потрібну кількість крові. Від цієї недуги потерпає кожен 10-ий українець. Дехто вважає, що з таким діагнозом слід відмовитися від фізичних навантажень.
Насправді цим ви лише погіршите ситуацію: ваш денний мінімум повинен становити 6 поверхів по сходах. А ще доведеться розпрощатись із сигаретами. Підраховано, що серце курця здійснює на добу на 15 тисяч скорочень більше, ніж серце людини, яка не палить. Щодо харчування — тут рекомендацій багато, але дотримуйтесь хоча б двох: споживайте морську рибу та горіхи.
Йдемо далі — гіпертензія. Масштаби її значно більші. У світі від хвороби страждає 1 млрд людей, а лише в Америці наслідки гіпертензії висмоктують із держбюджету 76 мільярдів доларів.
В Україні без тонометра не обходиться кожна третя людина. У факторі ризику, насамперед, люди похилого віку, адже з роками артеріальні стінки втрачають свою еластичність. Другий фактор — стрес. Підступність гіпертонії в тому, що дуже часто вона не має жодних симптомів, тому рекомендують хоча б раз на тиждень перевіряти тиск. Підвищення верхнього показника на 20 пунктів, або нижнього на 10 подвоює ризик серцевого нападу.
І ще стосовно інфаркту. Його важливо вчасно помітити. Більшість вважає, що інфаркт — це біль у грудях. Насправді, його симптоми набагато різноманітніші. Нерідко вони схожі на незначне отруєння: нудота, переповнений шлунок. Друга небезпечна ознака — біль, або дискомфорт навколо щелепи, шиї або у верхній частині спини.
Інфаркт рідко буває несподіваним. Близько 95% людей, які його перенесли, заявляли, що відчували ці симптоми за кілька тижнів і навіть місяців до інфаркту. У списку порад — не забувати про мінерали. Лікування серцево-судинних недуг складне й часто доволі дороге.
У Європі одним із лідерів у кардіології є Туреччина. Тут пропонують цілий комплекс послуг з діагностики, обстеження та хірургії, при чому на кожному етапі застосовуються найновіші технології. До прикладу, сканування комп'ютерної томографії 2 на 64 дозволяє миттєво діагностувати хвороби серця з суттєво вищим рівнем точності у порівнянні з традиційними методами.
А з 2008 року турецькі спеціалісти здатні виконувати коронарне шунтування за допомогою мікрокардіонасоса Impella на серці, яке працює. Щодо хірургічного втручання, то лише за минулий рік тут провели більше 40 тис операцій.