Саме тому підтримка розвитку інклюзивного спорту сьогодні є не просто проявом соціальної відповідальності, це – внесок у відновлення країни. Дедалі з більшою інтенсивністю інклюзивний спорт перетворюється з нішевого напряму на справжній рух за майбутнє.

Зверніть увагу Віталій Шумей успішно проходить реабілітацію після важкого поранення: він уже навіть жартує

Бренд Traumeel S Gel (Траумель С гель) активно долучився до цього важливого процесу, запустивши ініціативу "Рух заради майбутнього". Її мета – привернути увагу суспільства до важливості створення рівних можливостей у спорті для всіх, незалежно від фізичних передумов. Одними з перших ініціативу підтримали гравці ампфутбольної команди "Шахтар Сталеві" (створена ФК "Шахтар"). В історіях цих гравців – чималий досвід подолання фізичних, психологічних і соціальних перепон, з якими вони зіткнулися після поранення та ампутацій, але зуміли повернути контроль над власним життям, тілом і продовжувати свій шлях. Саме задля того, аби таких життєвих історій ставало більше, і кожен з ветеранів знайшов свій різновид активності, бренд Traumeel S Gel (Траумель С гель) акцентує на потребі створювати якомога більше можливостей для занять інклюзивним спортом.

Сьогодні інклюзія – це наша з вами реальність. На жаль, це – нова норма у нашій країні. Ми маємо бути готовими до повернення наших ветеранів. У сучасних умовах бізнес не може уникати соціальної відповідальності,
– переконаний директор з маркетингу Heel Євген Філонов.

Життя після травми – як спорт став новим початком для ветерана

Сьогодні Андрій Герасимчук – гравець команди з ампфутболу "Шахтар Сталеві". У минулому військовослужбовець. Після втрати лівої ноги внаслідок підриву на міні під час бойового завдання у жовтні 2022 року Андрій пройшов через сім складних операцій, зокрема, й через дві реампутації. У перші дні після травми він відчував невизначеність щодо майбутнього та забезпечення сім'ї. Однак згодом зрозумів, що має зосередитися на відновленні заради близьких.

Під час реабілітації у шпиталі Андрій зустрівся з українським футболістом Андрієм П'ятовим та його командою. Вони запропонували військовим зіграти у футбол. Хоча Андрій грав на милицях, він відчув, що не втратив хисту до улюбленого з дитинства спорту. Це стало для нього новим етапом у відновленні.

"Перше тренування було складним, особливо наступного дня. Але мені сподобалося. Андрій П'ятов мене надихнув і запропонував доєднатися до команди "Шахтар Сталеві". У мене не було жодних сумнівів. Спорт – це те, що мені допоможе швидше відновитися як фізично, так і морально", – наголосив Герасимчук.

Спорт для Андрія став і можливістю для реалізації власних амбіцій. Сьогодні ветеран у складі збірної "Ліги Дужих". Андрій переконаний: кожному ветерану та ветеранці, які втратили кінцівку або пережили важке поранення, необхідно знайти мотивацію жити далі, рухатись та розвиватись. Спорт – чудовий інструмент для кращого відновлення.

Спорт – чудовий інструмент відновлення / Фото, надане 24 Каналу

Реалізація власного потенціалу, відчуття залученості та соціалізації як базові потреби людини

"Адаптивний спорт – це те середовище, яке надає людині з травмою чи ампутацією змогу закрити ці потреби. Також дуже важлива приналежність до певної спільноти, групи, команди", – каже лікарка-психотерапевтка мережі клінік Oxford medical Олена Авдєєва.

При цьому потрібно, аби у ветеранів був вибір. Адже хтось хоче активний вид спорту, комусь до вподоби командний чи одиночний, а комусь краще без надмірних фізичних навантажень.

"Важливо, щоб людина мала можливість вибору. Адже з'являється відчуття контролю над власним життям: людина має змогу обирати, чим наповнювати своє життя", – переконана фахівчиня.

Спорт як спосіб психологічного розвантаження. Олена Авдєєва каже, що з психологічними випробуваннями свідомо або несвідомо стикається кожен військовослужбовець, який отримав важке поранення чи втратив кінцівки. У перші дні, після зниження рівня болю, приходить усвідомлення того, що трапилося, і розуміння, що потрібно вчитися жити по-іншому. Крім того, можуть виникати апатичні чи депресивні стани. Лікарка-психотерапевтка запевняє, що фізична активність є одним із найдієвіших поведінкових інструментів для зменшення симптомів тривоги, депресії, підвищення дофамінової регуляції та стабілізації настрою.

"Спорт активізує поведінкову активацію – ключову стратегію КПТ, яка допомагає людині поступово виходити із замкненого кола апатії, уникання та негативних автоматичних думок. Крім того, участь у спортивних заходах сприяє соціалізації, підвищенню самооцінки, формуванню відчуття ефективності й контролю над власним життям. Це – не просто фізичне навантаження, це – середовище, яке формує новий досвід, де людина починає сприймати себе інакше: здібнішою, прийнятою, потрібною", – каже Олена Авдєєва.

Часто завдяки спорту ветерани з травмами й ампутаціями заново вивчають можливості свого тіла. Лікар-реабілітолог і професійний масажист з 10-річним досвідом Микола Безнісько переконаний: фізичне навантаження, підібране індивідуально, значно пришвидшує процес відновлення, сприяє адаптації до протезів і допомагає уникнути ускладнень.

Після травми або ампутації важливо не допустити м'язової атрофії та зберегти рухливість у здорових частинах тіла. Тому ще до встановлення протеза потрібно фокусуватися на укріпленні м'язів-стабілізаторів, розробленні кульші, плечового пояса, попереку. Умовно, якщо людина втратила ногу, вона має зміцнити другу ногу і спину, щоб уникнути перекосів під час ходьби з протезом.

Крім того, на думку реабілітолога, фізичні навантаження необхідні й після протезування. Адже наступний етап після протезування – відновлення балансу, формування правильної ходи, розширення діапазону рухів.

Саме у цей момент спорт, зокрема адаптивний (ампфутбол, плавання, велоспорт), дає змогу перейти від "пасивного відновлення" до повноцінного життя. Тут працює не лише тіло, а й мозок: кожен рух формує нові нейронні зв'язки, стабілізує психоемоційний стан, допомагає знизити рівень тривоги,
– запевняє реабілітолог.

Ефективність супровідної медицини під час реабілітації

Фізичні навантаження мають бути комфортними для ветерана. Адже активні тренування часто супроводжуються мікротравмами, розтягненнями й запаленнями. У процесі реабілітації важливо не лише відновлювати фізичну активність, а й забезпечувати якісний супровід для м'якого та ефективного відновлення. Саме у таких випадках Traumeel S Gel (Траумель С гель) стає незамінною частиною підтримувальної терапії. Завдяки натуральним компонентам та протизапальній дії він сприяє зменшенню болю, набряку і пришвидшує загоєння. Його застосування у поєднанні зі спортивною реабілітацією створює оптимальні умови для повернення до активного способу життя без ускладнень.

Завдання бізнесу – створювати можливості

Україна зазнає безпрецедентних людських втрат й долає виклики, яких не мала жодна країна у 21-му столітті. Зокрема, різке зростання кількості людей із бойовими травмами, ампутаціями та складними пошкодженнями опорно-рухового апарату. За таких умов розвиток інклюзивного спорту – це не лише питання реабілітації, це питання прийняття нової реальності українського суспільства. Спорт – шлях до повернення контролю над власним тілом, відновлення впевненості, соціалізації та нових досягнень. Для багатьох людей, які пережили травматичні події, участь у спортивних ініціативах стає потужною психологічною підтримкою та джерелом мотивації для подальшої боротьби за якість життя. Створення безбар'єрних просторів для тренувань, організація доступних спортивних програм та підтримка професійних команд інклюзивного спорту – те, що ми можемо зробити для українських захисників, переконаний директор з маркетингу Heel Євген Філонов. Це відкриває нові можливості для самореалізації, працевлаштування та участі у суспільному житті ветеранів.

"Рух заради майбутнього" ініціює створення середовища культури спорту нової реальності: дивіться відео

"Ми як соціально-відповідальний бізнес вирішили розпочати кампанію "Рух заради майбутнього", бо відчували свою відповідальність перед тими, хто поставив на кін своє життя і здоров'я, щоб захистити країну. Ми не знали, чи знайде ця ініціатива відгук у суспільстві, але чудово усвідомлювали, що перед нами завдання — привернути увагу до розвитку адаптивного спорту в Україні, адже підтримка тих, хто повертається з війни, має поступово ставати частиною системного підходу у всіх сферах, зокрема й у бізнесі. Для цього потрібно створювати якомога більше майданчиків для інклюзивного спорту і розвивати їх не лише в обласних центрах, а й у невеликих містах і селах. Наша мета – ініціювати створення середовища культури спорту нової реальності", – наголошує директор з маркетингу Heel Євген Філонов.