Передача раку від матері до дитини
Раніше були відомі випадки передачі від матері дитині злоякісних пухлин крові, шкіри, легенів, шийки матки. У всіх випадках рак у дітей розвивався у віці до 2 років, пише New England Journal of Medicine.
Також на тему: Знайшли лікування агресивної форми раку легенів
Передбачалося, що ракові клітини потрапляють в організм дитини гематогенно – через пуповину з кров'ю матері. Вважається, що така передача раку вкрай рідкісна, тому що частинки пухлин не пропускає плацента і їх може знищувати імунна система плоду.
Автори нового дослідження повідомляють, що передача раку від матері дитини під час пологів – вагінальна – також вважалася можливою. Передбачалося, що ракові клітини можуть потрапити в легені новонародженого з рідинами матері, з якими він контактує. Однак раніше доказів такого шляху передачі хвороби не було.
Нове дослідження
Вчені з Лікарні Національного онкологічного центру в Токіо зробили своє відкриття, коли вивчали ДНК пухлин дітей. У двох хлопчиків (у віці 23 місяців і 6 років) вони виявили пухлини легенів, які могли розвинутися після передачі злоякісних клітин від матерів, які страждали на рак шийки матки.
Аналіз показав, що мутації в ракових клітинах дітей збігаються з мутаціями в ракових клітинах матерів. Крім того, виявилося, що в ракових клітинах хлопчиків немає Y-хромосоми, яка присутня практично у всіх клітинах організму чоловіки й відсутня у жінок. В пухлини був виявлений папіломавірус людини (ВПЛ) – головна причина раку шийки матки.
Автори дослідження вважають, що віруси потрапили в організм дітей під час пологів або опинилися в рідинах, які оточують плід, на останніх стадіях вагітності. Згідно з їхніми даними, це перший опис передачі раку під час пологів.
Окремо вчені підкреслюють, що незвичайним є і поява симптомів раку у дитини у віці 6 років. Це означає, що ракові клітини можуть зберігатися в організмі кілька років перед тим, як почати швидко ділитися.
Дітям провели операції (видалення пухлини) і додаткове лікування (хімієтерапія, імунотерапія). За час спостереження рак не рецидивував.