Вірус Ебола знайшли у мозку приматів вже після одужання: чому це відкриття важливе
Джерело:
Science Translational MedicineАмериканські біологи знайшли вірус Ебола в мозку макак, які уже вилікувалися від недуги.
Після терапії моноклональними антитілами решта тканин тварин повністю звільнилися від вірусу. Однак вірус зберігся в макрофагах (клітинах, здатних поглинати та перетравлювати чужорідні чи шкідливі для організму частинки: бактерії, залишки зруйнованих клітин тощо) шлуночків мозку.
Увага Як вчасно розпізнати інсульт і врятувати життя: головні ознаки та причини
Ебола може залишатись в організмі
Лікарі вирішили, що у деяких випадках вірус залишається в організмі людини й може спонтанно активуватись, викликаючи повторну інфекцію.
- На користь цієї гіпотези говорить той факт, що вірус Ебола знаходили у спермі чоловіків навіть через 2 роки після одужання.
Тепер американські вчені з Медичного дослідницького інституту інфекційних захворювань армії США з'ясували, що сім'яники – не єдине місце, де може ховатися вірус.
Вірус знайшли у мозку приматів після одужання
Вони вивчили 36 макак, які пережили лихоманку Ебола. Тварин лікували моноклональними антитілами – досить ефективною терапією проти цього захворювання. Стан макак швидко покращився, і вчені визнали, що вони вилікувалися від інфекції.
Проте через місяць після зараження у 7 приматів виявили вірус Ебола в макрофагах зі шлуночків мозку. Хоча в інших органах слідів вірусу не знайшли.
Ніхто з тварин не мав ознак інфекції, крім двох макак, у яких після терапії стан покращився, але потім розвинувся менінгоенцефаліт, і вони померли.
Важливо Відкрили білок, який повністю блокує ВІЛ, Еболу та інші віруси
Інші експерименти показали, чому так сталось
Щоб перевірити, чи пов'язана присутність вірусу в мозку з лікуванням моноклональними антитілами, біологи вивчили тканини 13 макак з іншого експерименту – тварин від гарячки Ебола там не лікували, але деякі з них вижили.
У цих макак вірусу в мозку не виявили, тому дослідники вважають, що саме лікування моноклональними антитілами сприяло затримці вірусу Ебола в мозку.
Мозок захищений гематоенцефалічним бар'єром, а отже, моноклональним антитілам складніше дістатися до вірусу в ньому,
– зазначили вчені.
Чому це відкриття важливе? Все це потрібно для того, щоб виробити правильну тактику лікування лихоманки Еболи, тому що в окремих випадках вірус, який зберігся в організмі, призводить до повторних інфекцій та зараження довколишніх.
Увага! Навіть якщо людина одужала і в неї немає симптомів захворювання, вона все одно може заразити інших людей. Такий випадок описали в Ліберії у 2015 році – жінка, яка перехворіла на лихоманку Ебола під час спалаху 2014 року, понад рік жила без жодних симптомів захворювання, а потім заразила трьох членів сім'ї.Тож дослідники пропонують поєднувати моноклональні антитіла з противірусними препаратами, щоб досягти остаточної елімінації вірусу Ебола з організму та уникнути повторної інфекції.
Окрім моноклональних антитіл проти лихоманки Ебола вже існує вакцина для її профілактики. Щоправда, офіційно схвалили її лише в Європі, а до Африки вона постачається в межах благодійно-випробувального доступу.
Що відомо про хворобу, яку спричиняє вірус Еболи
- Це гостра вірусна висококонтагіозна хвороба. Вона характеризується тяжким перебігом, високою летальністю та інтоксикацією. Вражаються кровоносні судини багатьох органів. Вірус належить до тих, що дуже швидко поширюються. Дуже часто закінчується летальним результатом.
- Вірусне захворювання передається через контакт з інфікованими тваринами – кажанами, дикими антилопами, мавпами тощо.
- Серед людей вона поширюється через безпосередній контакт з інфікованою кров'ю, іншими рідинами хворого, а також через контакт з поверхнями та матеріалами (наприклад, постільними речами, одягом), що забруднені такими рідинами.
- У серпні в республіці Кот-д'Івуар зафіксували випадок зараження лихоманкою Ебола. Це трапилось вперше за 27 років.