Вчені спростували популярний міф, що можна бути товстим і здоровим
Серед людей з надмірною вагою існує популярний міф, що проблем зі здоров'ям можна уникнути, якщо регулярно підтримувати фізичну активність. Група вчених з Іспанії довела, що це не так. Якщо хочете бути здоровим, доведеться худнути.
Вчені з Європейського університету (European University) в Мадриді провели перше загальнонаціональне дослідження, в якому вивчався взаємозв'язок регулярних фізичних навантажень і здоров'ям у людей із зайвою вагою. Фахівці проаналізували дані про стан здоров'я понад 527,6 тисячі дорослих (середній вік - 42 роки).
Також на тему: Яка дієта ефективніша та корисніша: низьковуглеводна чи низькожирова
Як відбувалося дослідження
Учасників дослідження розподілили на групи виходячи з індексу маси тіла: з нормальною вагою, надмірною вагою та ожирінням, а також в залежності від їх фізичної активності. Стан серцево-судинної системи вчені визначали за трьома основними факторами ризику хвороб серця та інсультів: наявність в анамнезі цукрового діабету, підвищеного артеріального тиску і високий рівень "поганого" холестерину.
Взаємозв'язок активності з вагою тіла
Приблизно 42% людей в цій когорті мали нормальну масу тіла, у 41% була надлишкова вага, ще 18% страждали ожирінням. Більшість учасників (65,3%) мали дуже низьку активність, тобто не виконували мінімум, рекомендований ВООЗ – 150-300 хвилин аеробних навантажень в тиждень.
Ще 12,3% учасників підтримують недостатню фізичну активність, а 24,2% регулярно займаються фізкультурою і спортом. Близько 30% мали підвищений холестерин, 15% страждають від високого артеріального тиску, у 3% діагностований діабет.
Бути здоровим і товстим – не вийде
Вивчивши зв'язок між усіма цими факторами, вчені визначили, що будь-яка фізична активність, навіть мінімальна знижує ймовірність розвитку діабету і підвищення "поганого" холестерину. Але є і погані новини: у людей з надмірною вагою й ожирінням виявлено високий ризик серцево-судинних захворювань в порівнянні з однолітками з нормальною масою тіла. Крім того, в товстих людей, які регулярно займаються фізкультурою, ризик розвитку діабету в три рази вищий в порівнянні з найледачішими, але стрункими.
На думку авторів дослідження, ці висновки спростовують міф про те, що можна мати зайву вагу і бути при цьому здоровою людиною, якщо приділяти увагу фізичній активності. Фізичні вправи мінімально компенсують негативні наслідки зайвої ваги для здоров'я, і ніяк не позбавляють від проблем з серцем. Тому органи охорони здоров'я повинні приділяти більше уваги пропаганді здорового ваги.