У психічних лікарнях хворих утримують у нелюдських умовах
У багатьох лікарнях та інтернатах для психічнохворих систематично порушуються права пацієнтів, запевняють у Секретаріаті уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Для тих, хто не може себе захистити створюються нелюдські умови утримання.
"До психічно хворих людей застосовуються засоби примусової ізоляції та фізичного обмеження, порядок застосування яких не регламентовано жодним нормативно-правовим актом. Відсутність нормативного регламентування створює підстави для порушення прав і свобод людини, що можна кваліфікувати як катування та інші жорстокі, нелюдські або такі, що принижують гідність, види поводження і покарання", - з заяви Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
"Якщо є туалет, то усамітнитися в туалеті пацієнтові неможливо. У 82-х лікарнях право на особистий простір в туалетах у всіх пацієнтів відсутній. Та ж сама проблема і з ванними кімнатами", - розповів представник Всеукраїнської ГО користувачів психіатричної допомоги Руслан Імереллі.
На консультативно-диспансерному обліку перебуває мільйон 100 тисяч осіб. З них майже 100 тисяч перебуває під постійним наглядом у спеціалізованих закладах
Фінансуються такі лікарні та інтернати, їх в Україні налічується понад 300 – Міністерством соціальної політики та Міністерством охорони здоров`я. Окремі підвідомчі заклади такого спрямування підпорядковуються Міноборони та МВС.
Є такі кричущі недоліки, як відсутність цілодобового доступу до питної води
"У психіатричній лікарні на харчування однієї дорослої особи припадає 5-9 гривень на день. Це якщо ми кажемо про психіатричну лікарню. У психо-неврологічному інтернаті 19-25", - сказав представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Юрій Бєлоусов.
"Є такі кричущі недоліки, як відсутність цілодобового доступу до питної води, решітки й ізоляції кімнат для тих підопічних, які в збудженому стані, від інших в таких кімнатах, які не придатні для перебування людини. Не в усіх лікарнях забезпечена білизна", – повідомила представник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Олена Темченко.
У Громадянській комісії з прав людини свідчать, що окрім неналежних умов утримання до хворих застосовують присипляючі медпрепарати, аби вони створювали менше клопотів медперсоналу. Дозування спеціальних препаратів ніхто не контролює.
Туди здають людей, щоб, в основному, позбутися від них
"Там людей знищують насправді. Туди здають людей, щоб, в основному, позбутися від них. І тим більше ось ці таблетки які. Більшість цих таблеток знищують людей. Я по собі просто знаю. Вони реально знищують повністю все здоров'я. Люди на мертвих стають схожими. Так. Насправді", – згадує колишня пацієнтка психіатричної лікарні Юлія.
Чимало пацієнтів українських психіатричних лікарень та інтернатів щодня стикаються з примусом та насильством. Агресорами виступають як персонал, так і сусіди з числа хворих.
Закон "Про психіатричну допомогу" передбачає, що Міністерство охорони здоров’я має затвердити правила фізичного обмеження та ізоляції психічнохворих, це досі не зроблено. Існує лише інструкція, яка має характер рекомендацій.
В нас є спеціальні ліжка, які надають можливість фізично утримувати людину
" В нас є спеціальні ліжка, які надають можливість фізично утримувати людину. Лікар може призначити. Може призначити для того, щоб зробити ін’єкцію, для того, щоб утримати деякий час людину в кімнаті, або у ліжку. Кожні 15 хвилин лікар має вирішувати питання: далі потрібно, чи не потрібно. Ну і взагалі це дуже короткий термін", - запевняє головний позаштатний психіатр Міністерства охорони здоров'я Ірина Пінчук.
Тим часом колишні пацієнти і правозахисники свідчать, що владою над хворими зловживають. Прив'язаними їх залишають протягом багатьох годин і далеко не завжди це документується.
Скаржитись на своїх мучителів пацієнти з розладами психіки не можуть. Їхні свідчення українські суди не приймають. Це робить владу медперсонала над пацієнтами цілковитою і необмеженою.
Психічнохворі люди – вони позбавлені права на скаргу
"Ці особи, які позбавлені дієздатності, вони позбавлені права на скаргу. Розумієте? В принципі ці особи. Вони ніхто і звуть їх ніяк. Тому інформація про побиття. Її досить важко отримати. Взагалі з'ясувати, що там відбувалося. Бо свідки. Хто буде свідками в цій установі? Інші недієздатні люди?" - розповів представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Юрій Бєлоусов.
Людина стає власністю того психіатричного закладу, в який вона потрапляє
"Як тільки людина переступає двері психіатрії, вона стає повністю власністю того психіатричного закладу, в який вона потрапляє. На жаль, у нашій країні психіатрія, вона абсолютно закрита. І за дверима психіатричних установ людина стає безправною. Тобто змінити лікаря такий пацієнт не може. Відмінити лікування не може. Вийти з цієї установи людина не може. Тобто абсолютно людина позбавляється всіх прав. Вона стає власністю психіатра", - розповіла представник Громадянської комісії з прав людини Анастасія Віленська.