Топ-5 нетрадиційних шкіл: чого там навчать
Поряд з традиційними школами з домашніми завданнями та щоденниками існують альтернативні навчальні заклади, у яких діти самі обирають, що їм вивчати та скільки часу на це витратити. За якими методиками учні отримують знання та вчаться пристосовуватися до реального життя – у матеріалі сайту "24".
Як відзначила у коментарі сайту "24" експерт з альтернативної освіти Наталія Кузьма, нетрадиційні школи – поки що експеримент, перші спроби. Однак "вловлена" одна важлива деталь: замість традиційної школи, яка колись запроваджувалась з метою навчити дітей слухатись, зрівняти їх до певного середнього показника, підготувати працівників для заводів та фабрик, з’являються школи чи різні варіанти навчання, де найважливішим завданням стає активізувати у дитині критичне та креативне мислення, розкрити її талант, навчити жити у різних умовах, вміти розуміти себе і свої потреби.
Монтессорівська школа
За методикою Монтессорі навчають не лише за кордоном, а й у багатьох містах України. Звичайно, у столиці неформатних монтесорівських закладів найбільше, проте невеличкі міста теж послуговуються цією успішною системою навчання.
Розробила її ще на початку 20 століття відомий італійський педагог Марія Монтессорі. Працюючи з дітьми, вона помітила, що дітям притаманне особливе мислення, яке відрізняється від мислення дорослого. Італійка дала йому назву "всотувального мислення".
Як навчають у школах Монтессорі. Малюк сам обирає чим йому займатися і скільки часу він на це витратить. Навчання тут обов’язково проходить у формі гри. Водночас, завдання дорослого – не виконувати роботу замість дитини, а допомогти їй справитися самостійно. Тому й виникло так зване "Монтессорі-середовище", у якому дитина може виявити свої здібності.
Зазначимо, що метод Монтессорі – підготовка не до школи, а до життя. Класну кімнату в цій альтернативній школі умовно поділено на 5 зон. Перша – навички практичного життя, далі – сенсорика, математика, розвиток мовлення та космічне виховання. У практичній зоні для дітей усе знайоме, бо походить із реального життя: тут вони навчаються мити посуд, користуватися кухонним приладдям, прибирати, готувати прості страви, чистити взуття та багато чого іншого.
У сенсорній зоні діти працюють з геометричними тілами, дзвониками, тканинами, пазлами, смаковими та нюховими "коробочками", що розвиває їх зір, слух, смак, нюх, дотик. У математичній – з картками, веретенцями, математичними штангами, ланцюжками. У наступній "мовленнєвій кімнаті" самостійно розповідають та прослуховують книжки. І нарешті космічне виховання – тут дізнаються про час, природу, історію.
Один з класів Монтессорівської школи
Також у Монтессорівській школі діти створюють карти, слухають пісні, знайомляться з мистецтвом та стравами, вчаться пізнавати тварин та рослин, малюють та складають пазли. Одним словом, роблять усе, щоб вивільнити свою творчу енергію, при цьому здобути знання та стати успішними у дорослому віці.
Кого навчають. Монтессорівський метод орієнтований здебільшого на діток від 2 років, а навчатися за цією методикою вони можуть до 4 класу. Для того, щоб стати учнем цієї нетрадиційної школи, треба записатись у електронну чергу, що є на сайті навчального закладу, який ви оберете. Бо попит на місце тут чималий.
Вальдорфська школа
Школа, де дітям не ставлять традиційних оцінок і кожен школяр сам малює собі підручник для навчання. Така експериментальна школа працює за принципом вальдорфської педагогіки. ЇЇ мета – надати можливість розкрити таланти дитини, виховати з неї гармонійну особистість.
Автором однієї з найпоширенішої у світі альтернативної освіти є австрійський філософ 19-20 століття Рудольф Штайнер. Школа цього вченого навчає за його езотерично-філософською концепцією, "антропософією", – тут присутня релігія, містика та езотерика.
Як навчають. Особливий акцент в цій незвичайній школі роблять на художніх предметах: музика, вокал, живопис і евритмія – вальдорфська дисципліна, схожа на танець. Також навчаються тут за принципом так званих епох, цілий місяць посилено вивчають один предмет, а іншим у цей час приділяють уваги менше.
Однак Вальдорфська школа має і противників в особі атеїстів і прихильників традиційних церков. Адже, як уже зазначалося, навчання тут пов’язано з езотерикою та релігією. Хоча те й інше не нав'язуються.
У Києві, а також Одесі, Кривому Розі та Дніпрі уже існують школи за вальдорфською методикою навчання. До речі, ці навчальні заклади ліцензовані Міністерством освіти і науки України. Тому в цих експериментальних школах можна здати екзамени, також тут видають атестати державного зразка.
Кого навчають. Приймають у вальдорфську школу дітей з 3,5 років. Безкоштовна державна школа-садочок працює з 1 по 4 клас. Однак, щоб потрапити сюди – також треба стати на довжелезну електронну чергу. А от навчання з 4 по 9 клас вже платне.
Парк-школа Dixi
Dixi – альтернативна демократична школа для дітей від 5 до 16 років. У цій школі більше часу проводять за колективними справами, наприклад, випускають щотижневу газету для батьків, ставлять спектаклі за прочитаним текстом, записують аудіокниги.
Як навчають. Окрім цього, також приділяють увагу розвитку самостійності учнів. Більшу частину вранішніх занять діти працюють по тих напрямках, які самі для себе обрали. До слова, школа працює без домашніх завдань. Однак, якщо хтось з учнів не справляється – виконує завдання на вихідних. А замість класів тут невеличкі різновікові групи дітей – в одній такій до 8 учнів.
Щодо атестату: учні переводяться на систему екстернату державної школи, від якої й отримують необхідні документи. Атестаційний контроль відбувається раз в півріччя або частіше, в залежності від вимог школи.
Кого навчають. Аби потрапити в школу Dixi, треба оплатити вступний внесок у розмірі – 6 000 гривень. А місяць альтернативного навчання обійдеться у 5 100 гривень. Плюс 60 гривень на харчування.
БеркоШкола
У неформальній школі, яку створили по суті самі батьки, бо вирішили не віддавати своїх дітей до традиційної школи, а відкрити "домашній" заклад, окрім традиційних уроків викладають різні практики.
Як навчають. Самі батьки: одна мама добре знає англійську, інша – математику і фізику, ще одна – філологію. Уже з шести років діти проводять усілякі експерименти з хімії, фізики, однак, насамперед, опановують ті предмети з яких буде атестація: математику, англійську, українську. Адже діти, котрі тут вчаться, здобувають державну освіту екстерном.
Навчальний процес "берківської" школи
Кого навчають. Навчаються в БеркоШколі три повних дні на тиждень – з 9 до 18. Один предмет триває близько години. Між уроками – обід та прогулянка.
У цій альтернативній школі домашнє завдання є. Його учням задають на вільні дні тижня. А коштують заняття у такій школі – 2 500 гривень на місяць. Однак, як прокоментували сайту "24" нових учнів у БеркоШколу поки не набирають – хочуть довчити попередні класи.
Школа екстернів
Сама назва говорить за себе – освіту тут здобувають індивідуально. У школі дослуховуються до потреб кожного учня, складають окремий розклад навчання та здачі предметів. Важливо, що така школа є загальноосвітнім закладом і після її закінчення вручається державний атестат.
У школі є три довільні форми навчання: екстернат, індивідуальна та заочна форми навчання. І учень навіть упродовж року може перейти з одної форми на іншу.
Оцінок з поведінки в школі не ставлять. Якщо учень порушив правила внутрішнього розпорядку – про це школа інформує за місцем проживання екстерна.
Як щодо стандартів оцінювання?
За словами Наталії Кузьми, змінюється мета школи – змінюватиметься і оцінювання. Усі освітні експериментатори нині успішно здають зрізи знань (дистанційно, екстерном), як це передбачено законодавством України, розповідає Кузьма.
До того ж, наразі уже постають дискусії про те, що важливіше – читання на швидкість чи читання вдумливе, набір фактів у пам’яті чи розуміння історичних процесів,
– зазначає експерт з альтернативної освіти.
Наприклад, важливіше, щоб дитина знала точну дату, коли Колумб відкрив Америку чи розуміла, як йому вдалось переконати "інвесторів" у владі, команду плисти до невідомого раніше усім місця?
Ми входимо в еру штучного інтелекту, передачі чималих функцій роботам і наша людська перевага – вміння творити, емпатія, критичне мислення... Ці вміння входять у топ-10 затребуваних навичок у 2020 році. Відтак, варто пропонувати іншу нову модель розвитку таких навичок у дітей.
Плюси та мінуси
Із плюсів, експерт називає, відповідальність та включеність батьків у процес навчання власних дітей, самостійність та свобода для дітей, гнучкість процесу, усвідомлене навчання.
А недоліки? Одним з трендів сучасного світу є переосмислення помилок чи так званих мінусів, кожна помилка – це досвід, а кожен мінус – виклик знайти нову можливість та подивитись на ситуацію ширше. Наприклад, відсутність досвіду породжує бажання вивчати закордонний чи бути першопрохідцем, відсутність коштів для оренди приміщень надихає об’єднуватись з іншими батьками, шукати взаємовигідне партнерство і так далі.
Читайте також: Скоро в школу: поради для вдалого початку навчання