Симптоми застуди після вакцинації: в чому причина та що робити
Джерело:
ВООЗЯкщо після вакцинації з’явилися симптоми, подібні на симптоми застуди – не переймайтеся. Це нормальна реакція організму на щеплення, яка є наявним підтвердженням того, що препарат почав діяти, а організм виробляє імунітет.
Реакції на вакцини проти коронавірусу зазвичай короткотривалі й мають низький або середній ступінь важкості.
Актуально Додаткова доза вакцини: в МОЗ пояснили, кого можуть щеплювати втретє
Найпоширеніші симптоми:
- біль у місці ін'єкції
- лихоманка;
- відчуття втоми;
- головний біль;
- біль у м'язах;
- озноб;
Після болю в руці, лихоманка є одним з найпоширеніших побічних симптомів після вакцинації. Оскільки підвищена температура тіла передусім асоціюється з застудою, коронавірусом чи грипом, зрозуміло, чому у більшості людей вона викликає занепокоєння.
Але насправді це нормальна частина імунної відповіді. Підвищення температури тіла після вакцинації свідчить про те, що імунна система реагує на вакцину і починає формувати імунітет проти вірусу.
Як це відбувається
Вакцини розроблені таким чином, що вони не можуть викликати хворобу.
Простіше кажучи, вакцина готує імунну систему до захисту від інфекції. Компоненти вірусу, які вводяться або формуються внаслідок щеплення, активують імунну відповідь. Але в деяких випадках імунна відповідь організму настільки сильна, щоб викликає помітні симптоми.
При цьому важливо розуміти, що навіть якщо будь-які побічні ефекти відсутні, це не означає, що вакцина неефективна. Згідно з даними CDC, близько 50% вакцинованих взагалі не відчувають будь-яких симптомів після щеплення. Тим часом у країнах, де вакциновано понад 70% населення, смертність від коронавірусу значно знизилась, що є основним доказом ефективності вакцин.
Статистика МОЗ свідчить, що щеплення проти коронавірусу зробили понад 8 мільйонів мешканців України. Відомо, що 97% померлих від коронавірусу у вересні - не були вакциновані.
Український центр охорони здоров'я – UHC повідомив, що більш ніж 90% госпіталізованих пацієнтів не мають жодного щеплення проти COVID-19.
Рівень вакцинації серед госпіталізованих пацієнтів / Джерело Український центр охорони здоров'я – UHC
Що робити, якщо після вакцинації з’явилися симптоми схожі до застуди: поради ВООЗ
Виділіть собі день-два на відпочинок, зберігайте постільний режим, пийте багато теплої рідини та пам’ятайте, що це короткотривалий ефект.
Для полегшення загального стану, якщо заважає головний біль або температура піднялась до 38,5°С, можна використати жарознижувальні та нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен чи парацетамол. Ібупрофен має потрійну дію, завдяки чому усуває біль і жар - основні реакції після вакцинації.
Реакції на вакцини можна значно полегшити / Фото Unsplash
Але якщо реакції після вакцинації посилюються і не минають впродовж декількох днів, повідомте про це свого сімейного лікаря. Якщо у вас утруднене дихання, біль у грудях, сплутаність свідомості, втрата мови або рухливості - повідомте про це негайно.
Пам’ятайте, що після вакцини можна захворіти. Також бувають випадки, коли інфіковані вакцинуються під час інкубаційного періоду, а симптоми проявляються вже після щеплення. Вакцина значно знижує ризик госпіталізації та смерті від COVID-19, але не варто втрачати пильність та обережність.