Як не захворіти на кір: 7 важливих питань до інфекціоніста

16 января 2018, 21:56

Кір стрімко поширюється столицею: станом на 15 січня в Києві зафіксовано 87 випадків захворювання, з них 66 — у дітей. Медичний експерт дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, лікар-інфекціоніст Катерина Булавінова дає поради, як вчасно запобігти цій хворобі.

1. Чи правда, що діти хворіють частіше, але легше, ніж дорослі?

Так, найбільше захворіло дітей у віці до шести років. Але в зоні ризику також дорослі, які постійно перебувають у контакті з дітьми — вихователі, медпрацівники та вчителі.

Читайте також: Україна закупила мільйон бельгійських вакцин проти кору, – Супрун

Кір — одна з найбільш заразних інфекцій. Кордонів для хвороби не існує, тож будь-яка невакцинована людина або та, у якої немає імунітету до кору, може захворіти.

Дорослим, якщо вони не були двічі щеплені в дитинстві (вакцинацію роблять у віці одного та шести років) або не хворіли на кір, бажано зробити хоча б одне щеплення.

2. Як уникнути захворювання?

Негайна вакцинація дітей і дорослих, які не отримали двох щеплень. Якщо ви, або ваша дитина невакциновані і ви підозрюєте, що могли контактували з потенційно хворим, можна навіть "обдурити" хворобу. Для цього треба зробити щеплення протягом перших 72 годин після контакту. Чим швидше — тим краще.

Якщо вашій дитині завтра виповнюється рік — не зволікайте і вже післязавтра займайте чергу на щеплення від кору, паротиту та краснухи. Якщо вашій дитині сьогодні виповнюється шість років — сьогодні їсте торт, а завтра — на щеплення. Якщо ви пропустили свою дозу щеплення або не зробили його вчасно, негайно надолужуйте.

Не готуйтесь до вакцинації — ніяких протиалергійних чи протизапальних препаратів не потрібно. У той самий день, коли робите щеплення від кору, можете зробити без вагань також інші, наприклад проти гепатиту B або проти грипу.

Оскільки специфічного лікування від кору не існує, то більшість препаратів з припискою "противірусні" не діє. Не давайте дитині препарати, на етикетці яких написано "імуномодулятор". А ось що потрібно — багато теплого пиття, провітрювання та вологе прибирання кімнати. Усе інше — за рекомендацією лікаря.

3. Яку вакцину застосовують в Україні і чи є протипоказання до неї?

І в державних, і в приватних клініках використовують вакцину GlaxoSmithKline Biologicals (Бельгія). Вона дозволена до використання в ЄС і її якість підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Протипоказання — вагітність або алергія на вакцинацію в минулому. Висока температура (вище 38°C) чи серйозне захворювання є приводом відкласти щеплення.

А от ГРВІ, нежить чи невелика температура не є протипоказаннями. У багатьох країнах дітей і дорослих щеплюють навіть за температури 38,5°C, адже своєчасна вакцинація від кору може врятувати від серйозніших проблем зі здоров'ям у майбутньому.

4. Які перші симптоми кору?

Вони дуже подібні до грипу. Висока температура, кашель, нежить, біль в очах і сльозотеча. Характерне висипання з’являється лише на 4-5-й день хвороби.

Лікування має призначати винятково лікар. Додайте в раціон більше вітамінів, харчування в період хвороби має бути легким. Провітрюйте кімнату хворого та робіть вологе прибирання.

Щоб не поширювати недугу, порада одна: "захворів — сиди вдома".

Інкубаційний період хвороби — 7-14 діб, і саме в останні його дні людина стає носієм інфекції.

5. Чим страшний кір для дітей?

Кір сам по собі — дуже неприємне захворювання. Крім того, у хвороби є небезпечні ускладнення — запалення легенів та енцефаліт. Наскільки мені відомо, шість смертей в Україні від кору — саме через запалення легенів. При цьому ліків від кору не існує. Тож лише лікар може оцінити стан хворого та порадити лікування чи госпіталізацію.

Як правило, кір важко переносять діти, що мають хронічні захворювання, наприклад бронхіальну астму чи порок серця. Навіть якщо дитина лікується вдома, батьки повинні слідкувати за симптомами. Серед небезпечних: висока (понад 39°C) температура, яка майже не реагує на жарознижувальні препарати, блювання, задишка, збліднення, судоми.

6. У ЗМІ масово поширюються новини про епідемію кору. Чи справді масштаб настільки великий?

Батьків не має хвилювати питання "епідемічності". Цей термін використовують лише для того, щоб приймати управлінські рішення. А для нещеплених людей навіть кілька хворих на кір несуть високу загрозу.

Масовість хвороби пояснюється великою кількістю невакцинованих людей, серед яких інфекція поширюється моментально. Кір зараз швидко крокує Україною. Якщо раніше це були Івано-Франківська, Одеська області, Тернопіль, а потім Чернівці, то зараз маємо осередок у столиці, і хвороба продовжує розповзатися по інших регіонах.

7. Чи дієвим є рішення про недопущення не вакцинованих від кору дітей на заняття в школах і дитячих садках?

Кабмін дав таку рекомендацію ще у вересні. А пізніше МОЗ та МОН надали вказівку в трьох регіонах, де спостерігалися спалахи захворювання: не допускати в дитсадки та школи невакцинованих дітей віком від одного до шести років. Але ці рекомендації проігнорували.

Зараз, коли від ускладнень кору загинули шість дітей, це рішення має підтримуватися без дискусій. Воно дієве. Аналогічне рішення було раніше ухвалене в Італії, а зараз і у Франції та США, де є осередки спалаху захворювання на кір.

Автор: Олена Юрченко. Джерело: Освіторія

Читайте також: Спалах кору – це лише початок страшних епідемій в Україні, – Богомолець