Різниця в генах: у жінок та чоловіків мозок може працювати по-різному

25 січня 2022, 18:28
Читать новость на русском

Джерело:

Science Daily

Дослідники зі Стенфордського університету виявили у мозку мишей понад тисячу генів, які вказують на відмінності мозку у самців та самок.

Виявилось, що одні гени активніші у самців, а інші – у самок. Так, дослідження на гризунах не можна інтерпретувати на людей. Але не виключено, що у людей різної статі мозок теж може працювати по-різному.

До теми Виявили причину "туману в голові" після коронавірусу

Як проводили дослідження

Науковці вивчили структури, відповідальні за поведінку "оцінка, знайомство, спарювання, ненависть". До нього, наприклад, відносять здатність самців мишей швидко розпізнавати стать іншої особини на своїй території або готовність самок захищати дитинчат. Така поведінка допомагає гризунам розмножуватися, а їхньому потомству виживати.

Знайдені гени допомогли ідентифікувати конкретні клітини мозку, які відповідають за специфічну для статі поведінку.

Миші – не люди, але вчені висунули певні припущення

Миші не люди. Але розумно припустити, що аналогічні типи клітин мозку відіграють роль і у формуванні типової соціальної поведінки чоловіків та жінок,
– заявив провідний автор дослідження Нірао Шах.

Знайшли й гени, які провокують певні захворювання:

  • Окрім цього, науковці виявили гени – фактори ризику розвитку захворювань мозку.
  • З 207 генів, пов'язаних з розладами аутистичного спектра, 29 були активнішими у самців, а 10 – у самок. Ймовірно, це може пояснити, чому у чоловіків аутизм зустрічається у 4 рази частіше. 
  • Також вчені визначили, що у самок активніше працюють гени, пов'язані з хворобою Альцгеймера та розсіяним склерозом. І саме від цих проблем найчастіше страждають жінки.