Про здоров'я серця, метеозалежність і загрозу інфаркту: інтерв'ю з кардіологинею

29 вересня 2021, 15:23
Читать новость на русском

Половина нашого здоров'я залежить від нашої спадковості, навколишнього середовища та розвитку медицини. Водночас інші 50% – це спосіб життя. Тому варто приділяти достатньо уваги фізичним навантаженням.

Про це в інтерв'ю 24 каналу відзначила лікарка-кардіологиня Анна Солощенко. Також вона розповіла про обстеження, вплив органів на серце, загрозу інфаркту та метеозалежність.

Зверніть увагу Вперше змусили битися тканини серця після заморозки

Про обстеження серця

Перше, що роблять під час обстеження серця – це кардіограма. Якщо вона в нормі, але є дискомфорт, треба ще робити обстеження?

Загалом кардіограма змінюється тоді, коли є серйозна халепа: інфаркт, важка аритмія, кінцевий етап змін, які починаються за 10 – 20 років і які можна побачити не на кардіограмі, а поговоривши з пацієнтом, зробивши профілактичні аналізи, УЗД судин шиї.

Це ті судини, які першими вкажуть, чи є початковий атеросклероз чи починається формування "бляшок" в організмі. Коли погана кардіограма – час до лікарні.

Водночас я б не орієнтувалась лише на кардіограму. Бувають похапцем огляди кардіолога – подивилися, кардіограма нормальна, іди. В перекладі нашою мовою це означає – наразі в тебе інфаркту немає. Що буде через 5 хвилин – ніхто не знає.

Я б приділяла профілактичним оглядам більше часу – годину, щоб розпитати в пацієнта:

  • який спосіб життя він веде;
  • чим хворіли його батьки;
  • чи були випадки раптової серцевої смерті;
  • які аналізи.

Можна зупинити початкові зміни і не дати їм розвинутись. Коли в людини є скарги – процес зайшов дуже далеко і ми назад плівку не відмотаємо, не зробимо чисті судини.


Назад плівку не відмотаємо, – Солощенко / Скриншот з інтерв'ю

Я б радила звертатись до кардіолога всім, хто старший за 30 років для профілактичного огляду, щоб зрозуміти, що можна зробити, аби у 50 років не захворіти на інфаркт.

Про вплив органів на серце

Які порушення в інших органах можуть впливати на серце?

На серце можуть впливати майже всі органи системи. На першому місці я б відзначила рівень цукру в організмі. Люди як з цукровим діабетом, так і незначним підвищенням цукру, перебувають у зоні ризику.

Якщо є захворювання нирок, то в людини може бути підвищений тиск, підвищений ризик інфаркту. Люди із захворюваннями шлунково-кишкового тракту часто скаржаться на аритмію. Профілактичний огляд кардіолога містить не тільки "здорове серце". Лікарі повинні дуже злагоджено працювати, а не "футболити" пацієнта від одного лікаря до іншого, переводячи стрілки, мовляв, це не моя проблема.

Анна Солощенко

Лікарка-кардіологиня

Про метеозалежність

Чи існує метеозалежність? Як вона проявляється?

Дійсно є люди більш метеозалежні, ніж інші. Вони мають чутливіші рецептори до змін атмосферного тиску. Ми живемо в атмосфері і реагуємо на зміни в ній:

  • якщо атмосферний тиск знижується, наші судини знижують артеріальний тиск, щоб їх не розірвало на частини;
  • якщо змінюється погода і збільшується атмосферний тиск, то наші судини трохи підіймають тиск, щоб нам було комфортніше.

Є певні люди, які реагують різкішими змінами тиску. Гіпертоніки – це люди, які на 150 різних факторів реагують надмірним підвищенням тиску. Звідти – гіпертонічні кризи, які можуть ускладнюватися серцево-судинними катастрофами.

Що робити? Прийти завчасно до кардіолога, підібрати препарати на щоденний прийом і ви будете захищеними. Не буде гіпертонічного кризу – не буде катастрофи.

Повне інтерв'ю з кардіологинею: дивіться відео

Про пульс і спорт

Чи є якісь рекомендації, як ми можемо підтримувати серце щодня?

Якщо у вас підвищений холестерин – (треба – 24 канал) знизити його, якщо підвищений цукор – коректувати. Вчені довели, що 50% нашого здоров'я залежить від способу життя. Інші 50%:

  • спадковість;
  • навколишнє середовище;
  • загалом розвиток медицини.

Спосіб життя містить комплекс – регулярні фізичні навантаження з підвищенням пульсу до певних умов. Потрібно 3 – 4 рази на тиждень розганяти пульс до 60 – 75% від нашого максимального пульсу.

Читайте також Скандинавська ходьба не лише для пенсіонерів: руйнуємо стереотип разом із тренеркою Татарчук

Як визначити свою спортивну норму?

"Зношуємо" ми серце лише тоді, коли починаємо з нуля бігти марафон. Будь-яке фізичне навантаження повинне мати певний час підготовки. Якщо це марафон – повинні бути роки (підготовки – 24 канал).


Є люди більш метеозалежні, ніж інші, – Солощенко / Фото Pixabay

Якщо це ранішня чи вечірня пробіжка – можуть бути місяці. Ми завжди повинні орієнтуватися на пульс. Кожна людина інакше реагуватиме на певні навантаження.

Як визначити максимальний пульс?

Максимальний пульс – 220 мінус вік. Тренування повинно бути 60 – 75%. Якщо менше, то це прогулянка, а не спорт. Якщо понад 75% – буде підвищення тиску, перенавантаження серцево-судинної системи.

Водночас це не означає, що ви цю вправу ніколи не зробите. Почніть з маленького.

Наші люди – великі максималісти. Вони 10 років лежать на дивані, приходять у спортзал, а потім говорять: "Ні, це не моє".

Про інфаркт

В мого товариша серце боліло, а потім виявилось, що це невралгія. Як це визначити?

Є класичний інфаркт. Це давлячий або пекучий біль в області серця, який виникає раптово, супроводжується задишкою, холодним потом, може віддавати в ліву руку. Це те, що вивчають у школі.

Зверніть увагу Серце зупинилось двічі за 10 хвилин: львівські студентки врятували життя пасажиру трамвая

Наш організм цих книжок не читав. Буває багато різних нетипових варіантів інфаркту і серцевого нападу. Наприклад, може боліти живіт. В мене був пацієнт, в якого під час інфаркту боліла щелепа.