Є ймовірність, що людина навіть може чути, як медики називають час його смерті після реанімаційних заходів, пише Live Science.

Також на тему: Тіло людини може рухатися після смерті: деталі дослідження

Як помирає мозок

Після зупинки серця в мозку починається послідовність процесів, які через деякий час приводять до того, що називається "смертю мозку". За словами вчених, дії реаніматологів можуть забезпечити потреби мозку лише частково – приблизно на 15%.

Але це дозволяє сповільнити незворотні процеси, і дати час для відновлення роботи серця, після чого мозок, отримавши потрібний обсяг кисню, знову почне функціонувати.

Технічно, моментом смерті можна вважати зупинку серця. Як тільки кров перестає надходити в мозок, він припиняє роботу практично миттєво. Кора великих півкуль уповільнює роботу майже відразу ж, і на приладах, які контролюють активність мозку, ви отримуєте "рівну лінію" через короткий час – від 2 до 20 секунд з моменту зупинки серця.

Відчуття після зупинки серця

Попри це, деякі з реанімованих пацієнтів, які беруть участь в дослідженні, повідомляють, що після зупинки серця, коли їхнє тіло перестало подавати ознаки життя, вони усвідомлювали все, що відбувається, чули розмови й бачили все, що відбувалося навколо них.

Тобто мозок продовжував підтримувати свідомість, всупереч даним приладів. Кожне з повідомлень перевіряється з посиланням на медичні записи та відомості медичного персоналу, який брав участь в реанімації пацієнта.

Дослідники збираються з'ясувати, в якій кількості випадків свідомість зберігається після зупинки серця, скільки кисню надходить в мозок в ході реанімування, скільки його потрібно, щоб мозок знову запрацював, і як посмертний досвід пов'язаний з активністю мозку в цілому.