Постковідний синдром: що відбувається з організмом через пів року після хвороби
Джерело:
NatureУ новому дослідженні вчені проаналізували ризик появи великої кількості патологій і ймовірність смерті в американських ветеранів, які перенесли COVID-19, але без госпіталізації.
Як відбувалося дослідження
Автори роботи вивчили дані приблизно 73 тисяч осіб. Всі вони перехворіли на COVID-19, але нікому з них не була потрібна госпіталізація під час гострої фази хвороби.
Також на тему: Постковідний синдром: що варто про це знати та як уникнути серйозних наслідків
Показники їхнього здоров'я протягом пів року після зараження коронавірусом порівняли з даними контрольної групи – приблизно 5 мільйонами здорових людей. Середній вік учасників дослідження був 61 рік, 88% з них були чоловіками.
Після першого місяця з моменту інфікування SARS-CoV-2 по шостий місяць у людей, які перенесли COVID-19 в легкій формі, ризик смерті був вищий на 60%, ніж у тих, хто не був заражений коронавірусом. Крім того, таким ветеранам протягом шести місяців на 20% частіше була потрібна амбулаторна медична допомога. Надлишкові смерті на тлі тривалих ускладнень у пацієнтів, які перенесли COVID-19, не завжди реєстрували як наслідки коронавірусної інфекції.
Ці цифри свідчать про те, що кількість смертей, які ми підраховуємо у зв'язку з гострою вірусною інфекцією, є лише вершиною айсберга,
– зазначили автори дослідження.
Які симптоми найчастіше виникають після коронавірусу
У хворих на COVID-19 після гострого періоду інфекції часто з'являлися довгострокові симптоми, з якими ті ніколи раніше не стикалися (згідно з даними медичних карт) – з боку різних систем органів і психіки. Серед прикладів надлишкової захворюваності людей, які перенесли COVID-19 в порівнянні з тими, хто не був інфікований (кількість додаткових випадків різних патологій і симптомів на 1000 осіб):
- симптоми з боку дихальної системи (яких не було при гострому COVID-19) через місяць після зараження – на 28 випадків більше;
- порушення ліпідного метаболізму – на 12;
- цукровий діабет – на 8;
- біль в животі – на 6;
- гіпертонія – на 15;
- аритмія – на 8;
- серцева недостатність – на 4;
- симптоми з боку нервової системи – на 15;
- головний біль – на 4;
- анемія – на 5;
- слабкість – на 13;
- розлади сну – на 14;
- тривожність – на 5.
Відповідно, після перенесеного COVID-19 люди стали споживати більшу кількість різних медикаментів. Автори підкреслюють, що ці постковідні хвороби включають цукровий діабет, кардіологічні та нефрологічні патології, вони можуть протікати хронічно та вимагати лікування все життя.