Перевірили, як змінилася пам'ять пацієнтів через 8 місяців після легкого COVID-19
Джерело:
JAMAНорвезькі вчені опитали пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію без госпіталізації. Через вісім місяців у багатьох з них ослаблення пам'яті поєднувалося із загальним погіршенням здоров'я.
Наслідки коронавірус
Відомо, що після перенесеного COVID-19 у людей нерідко погіршується когнітивне здоров'я – стають слабшими пам'ять, увага, кмітливість. Велика частина наукової інформації про цей феномен отримана з досліджень, в яких брали участь переважно пацієнти, які були госпіталізовані з коронавірусною інфекцією.
Також на тему: Чорний грибок після коронавірусу: наскільки небезпечний та чи загрожує українцям
Відомо, що найважчі наслідки відчувають люди, яким була потрібна штучна вентиляція легенів. У третини людей, які перенесли хворобу в тяжкій формі, знаходять когнітивні розлади, як після черепно-мозкової травми середньої тяжкості.
Нове дослідження впливу коронавірусу
У новому дослідженні вчені з Університету Осло фокусувалися на пацієнтах, які перенесли COVID-19 в легкій формі. У дослідженні вони проаналізували дані 13 тисяч осіб, які пройшли ПЛР-тестування на коронавірус з лютого по квітень 2020 року. У всіх учасників були простудні симптоми, але діагноз підтвердився тільки у 651 людини. Жоден з них не був госпіталізований. Вони пройшли анкетування для визначення когнітивного здоров'я через 8 місяців після гострої інфекції.
Легкий перебіг коронавірусу також впливає на когнітивні здібності
- У групі людей, в яких COVID-19 був підтверджений лабораторно, на проблеми з пам'яттю скаржилися 11% учасників.
- У контрольні групі цей показник виявився набагато меншим – 4%.
- Статистичний аналіз показав, що позитивний тест на коронавірус свідчить про підвищення ризику порушень пам'яті майже в 5 разів у порівнянні з середніми показниками.
- У ковід-позитивній групі також 12% учасників скаржилися на проблеми з концентрацією уваги.
- 82% учасників, які скаржилися на погіршення пам'яті, також повідомляли про суттєве погіршення здоров'я.
- Однак про депресію, занепад сили або біль учасники з різних груп повідомляли приблизно з однаковою частотою.
У висновках дослідження вчені написали, що отримані ними дані свідчать про те, що необхідно переглянути ставлення до положення, що COVID-19 може бути легким. Також вони вважають, що необхідно критично поглянути на поточні рекомендації з лікування інфекції в домашніх умовах. Вони можуть бути не оптимальними з точки зору майбутніх наслідків хвороби.