Пасемо задніх: чому поки світ робить щеплення, Україна досі чекає на вакцину

12 січня 2021, 21:01
Читать новость на русском

Ізраїль разом з кількома десятками інших країн наразі "ламають собі голову" над тим, коли буде постачання і як швидко вони провакцинуються. Україна ж "ламає голову" над тим, де купити вакцину.

Адже перемовини щодо постачання вакцин міністерство охорони здоров'я розпочало фактично на початку грудня. У держпідприємстві Медзакупівлі переконували, що тоді країни Європи та США вже мали підписані угоди. Детальніше – у матеріалі журналістів 24 каналу.

Актуально Зволікати ніхто не буде, – Степанов відповів, коли в Україні закінчать вакцинацію

Контроль Степанова

Щойно Медзакупівлі взялися за перемовини щодо постачання, міністр охорони здоров'я Максим Степанов вирішив особисто контролювати питання.


Що контролює Максим Степанов / Фото "Української правди"

Ба більше, МОЗ зобов'язало Медзакупівлі додатково погоджувати з ним пропозиції від виробників. Утім після кількох пропозицій Степанов погодив лише одну – китайську Sinovac.

Схеми очільника МОЗ

Крім того, договір уклали не на пряму з постачальником, а через підприємство-посередника в Україні – "Лекхім". Воно вже добре відоме пацієнтським організаціям.

Ця компанія була на слуху за тендерів Богатирьової, так само як і компанія "Практехнолог". Тому що обома цими компаніями володіє одна людина. 40% коштів на тендерах відмивалось,
– розповіла виконавча директорка БФ Пацієнти України Інна Іваненко.

За її словами, Степанов використовує такі ж самі схеми як і раніше. Сам міністр каже, що фактів порушень з боку компанії йому не надали, а укладання договору із "Лекхімом" – вимога саме китайського виробника.

"На наше прохання укласти угоду на пряму, вони сказали, що у них є відповідний партнер в Україні – компанія "Лекхім", з якими вони планують трансфер технологій. Вони вирішили робити це в такий спосіб і це їхня справа. Ми повинні з повагою ставитися", – сказав Степанов.

Відсторонення Медзакупівлів

А от Медзакупівлі міністр має намір відсторонити від питань вакцини від коронавірусу – за озвучені позиції. Хоча саме створення держпідприємства, яке займалося закупівлею лікарських препаратів, унеможливило старі корупційні схеми – з використанням фірм-прокладок.


МОЗ може перетворитися на міністерство закупівель / Фото Flickr

Членкиня комітету з питань здоров'я нації ВРУ Ольга Стефанишина відзначила, що міністр одноосібно хоче ухвалювати рішення щодо закупівель. Так відбулося навесні, коли Степанов фактично в ручному режимі забрав кошти, виділені на закупівлю захисних костюмів для лікарів. Тоді їх купили на 40% дорожче ринкової вартості.

"І сьогодні він хоче те саме (зробити – 24 канал) з іншими лікарськими засобами, вакцинами, блокуючи роботу Медзакупівель", – вона додала.

Зверніть увагу Степанов пояснив, чому вакцину закуповуватимуть через посередника з "сумнівною репутацією"

За словами фахівців, якщо МОЗ контролюватиме закупівлі, усунувши незалежні інституції, воно ризикує перетворитися на "міністерство закупівель". Так вже було за часів регіоналів.