Новина для жайворонків та сов: вчені зрозуміли, як контролювати добові ритми

11 травня 2021, 19:46
Читать новость на русском

Джерело:

Science Daily

Дослідники визначили набір генів, які контролюють добові ритми. Тобто, фактично навчились контролювати режим сну й активності у людей, тварин і рослин.

Штучна зміна ритму

За добові ритмами відповідає складна мережа генів. Нове дослідження є ключем до розуміння того, як працює цей біологічний процес, і що потенційно в них можна змінити.

Читайте також Масивна доза: дівчині випадково ввели 6 доз вакцини проти коронавірусу

Вчені з Пенсільванського університету описали статистичну модель, яку вони використали, щоб ідентифікувати всі гени, які беруть участь в цій мережі. 

Важливість дослідження

Це допоможе створювати препарати, які зможуть перетворити сов на жайворонків і навпаки. Це може бути корисно для людей, які звикли вставати пізно, але яким для роботи або навчання потрібно міняти свій ритм життя.

У чому перспектива відкриття?

Дослідження може допомогти у боротьбі з депресією, тривогою, збільшенням ваги і серцево-судинними захворюваннями. Ці хвороби часто пов'язують з порушенням добових ритмів.

Подібні процеси є не тільки у людей, але і у тварин з рослинами. Зокрема, вчені обговорюють можливість створення пшениці, яка зможе рости при низьких температурах або з меншою кількістю сонячного світла. Це призведе до підвищення врожайності.