Вакцина КПК стала предметом суперечок, особливо після дослідження 1998 року, яке пов'язувало вакцину з аутизмом. Згодом виявилось, що стаття була шахрайською, але вона встигла отримати широкий розголос та породити сумніви у суспільстві. Оновлений огляд даних вкотре продемонстрував, що вакцина КПК є ефективною та не пов'язана з аутизмом, повідомляє Cochrane Library.

До теми МОЗ визначило порядок проведення профілактичних щеплень в умовах пандемії COVID-19

Під час огляду дослідники вивчили 138 досліджень, які містили дані про 23 мільйони дітей. Близько 63% досліджень (13 мільйонів дітей) оцінювали потенційну шкоду від вакцин, а інші 37% (10 мільйонів дітей) ефективність вакцини

Огляд показав, що одна доза вакцини КПК була ефективною на 72% у запобіганні паротиту, а після двох доз ймовірність успіху зростала на 86%.

Для кору рівень успішності значно вищий. Огляд показав, що лише одна доза вакцини запобігає 95% випадкам захворювання. Натомість дві дози вакцини збільшують її ефективність ще на 1%. Також під час огляду було встановлено, що одна доза вакцини є ефективною для запобігання краснухи у 89% випадків.

Натомість дві дози вакцини можуть запобігти 95% випадкам зараження вітрянкою навіть через 10 років.

Побічні дії вакцини КПК

Попри те, що вакцина є ефективною для запобігання вірусних захворювань, у вкрай рідкісних випадках й справді можуть виникнути деякі побічні ефекти, а саме: лихоманка та висип. Дослідники додали, що ще рідше можуть виникнути фебрильні судоми або синдром Мошковіца.

Однак команда вчених стверджує, що ризик виникнення таких симптомів менше ніж 1%. Тобто він значно нижчий за ризики від захворювань, якими може заразитися дитина без щеплення.

Що стосується аутизму, то аналіз даних демонструє, що показники аутизму однакові як і серед дітей, якими зробили щеплення так і серед дітей, яким його не зробили.

Дослідники також не виявили доказів зв'язку вакцини КПК з низкою інших захворювань, які громадськість раніше пов’язувала з щепленням: енцефаліт, діабет, запалення кишківника та астма.

На основі цих даних вчені, як і раніше, рекомендують вакцини КПК для глобального використання.


Календар профілактичних щеплень

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.