Не всі гранти однаково корисні
В останні дні вересня в Києві вибухнув гучний фармацевтично-корупційний скандал. Поза всякими сумнівами, попереду — нові його витки і поява нових епізодів. Зараз цією угодою, що стала приводом для скандалу, зайнялися в Держфінінспекції та Антимонопольному комітеті. Тому що мова йде про суми розміром десятки мільйонів гривень тільки в столиці.
Нинішній скандал — особливий з двох причин, пише видання eizvestia.com. Перша: виявилося, що місцева влада здатна грати в тендерні ігри навіть на тих полях, де чиновники Міністерства охорони здоров'я вже не дуже-то й ризикують. Друга причина: у скандалі по різні сторони барикад опинилися вчорашні союзники: голова "Пацієнтів України" Дмитро Шерембей і лідер "Центру по боротьбі з корупцією" Віталій Шабунін.
До боротьби за звільнення від фармацевтичної мафії Шабунін та Шерембей приступали свого часу практично плечем до плеча. Незабаром після Революції Гідності, 1 квітня 2014 вони вдвох вийшли на сцену Українського кризового медіацентру та розповіли про схеми, які на той момент процвітали в МОЗ. Імітація конкуренції, зловживання комерційною таємницею і штучне подорожчання ліків — ось основні інструменти корупційних схем МОЗ України, про що говорилося на тому брифінгу. Кілька разів Шабунін та Шерембей виходили до камер і мікрофонів, дружно нарікаючи на те, що фармацевтична мафія продовжує правити бал на тендерах МОЗ.
І ось в останні дні вересня 2015 року на сайті "Центру по боротьбі з корупцією" (цю організацію очолює Віталій Шабунін) з'явилася публікація про те, що конкретно структури Петра Багрія взяли участь і перемогли в київському міському тендері на поставки протипухлинних препаратів при цінах, які приблизно втричі перевищують аналогічні закупівлі МОЗ. У публікації були детально описані механізми маніпуляцій, зазначений вигодонабувач угоди (Багрій), названі компанії, за участю яких був розіграний уявний "тендер".
У підсумку юристи "Центру по боротьбі з корупцією" заявили про те, що зібрані ними матеріали передані в Держфінінспекцію і Антимонопольний комітет України для подальшого вивчення та реагування.
Саме в цьому епізоді Дмитро Шерембей в ролі захисника інтересів пацієнтів і борця з фармацевтичною мафією вже не виступав. Мабуть, тому, що мішенню борців з корупцією з команди Віталія Шабуніна виявився Петро Багрій. Якраз інтереси компаній, пов'язаних з Багрієм, лобіював Дмитро Шерембей рік тому, коли розгорівся грандіозний скандал навколо тендеру з постачання препаратів для лікування гепатиту С. Тоді до тендеру МОЗ були не допущені компанії, що пропонували дешевші препарати. Тоді ж на сайті організації "Пацієнти України", яку очолює Шерембей, чесно було сказано, що ними лобіювався заборона препаратів, які були конкурентами поставляються фірмами Багрія. В результаті чого фірма Багрія отримала контракт на 122 млн грн за набагато дорожчі препарати.
Нагадаємо, обидві організації — і "Пацієнти ...", і "Центр по боротьбі..." — живуть на пожертвування і гранти. Зокрема, "Пацієнтів України" фінансує група шанованих благодійних фондів — "Фонд Елтона Джона", "Відродження", AFH Ukraine, рядом інших. І поряд з дуже корисними і правильними проектами, як виявилося, гроші настільки шановних фундацій можуть потрапити у вкрай сумнівні лобістські проекти. Залишається сподіватися, що стараннями "Центру по боротьбі з корупцією" ці випадки теж будуть розкриті. Головне, щоб, АМКУ і Держфінінспекція не затрималися з висновками з приводу київського тендера.