Навіщо Україні потрібна "презумпція згоди" на трансплантацію
Врятувати життя після смерті. Це може зробити кожна людина, яка погодиться на те, щоб її органи після смерті пересадили хворому. Але поки що не в Україні. Та міністерство охорони здоров'я вже готує законодавчий плацдарм для трансплантації.
У Валентина від народження хворі нирки. Права - не працює зовсім, тож допомогти йому може лише операція. Проте хлопцю пощастило, бо донором стане батько. 10-річний Іван теж хворіє з народження. Проте йому немає від кого пересадити здорову нирку, бо донора поки що немає.
Вони з мамою проходили обстеження в Білорусі. На трупну трансплантацію. Це, нажаль, відбувається через те, що в Україні є великий дефіцит трупних органів. І таким чином пацієнти повинні шукати якісь варіанти, для того щоб здійснити трансплантацію закордоном,
— розповідає Владислав Закордонець, завідувач відділення трансплантації нирки інституту хірургії ім.О.Шалмова.
Заплатити 75 тисяч доларів за операцію мати Івана не може. Тому просить допомогти усіх небайдужих. Лише коли сума буде зібрана, Іван зможе стати в чергу на такий потрібний орган. Поки ж її сина готують до гемодіалізу. А мати Оксана просить про допомогу усіх небайдужих.
Банківська карта: 5168 7420 1943 9060
Рахунок: 29244825509100
МФО: 305299
ОКПО: 1460570
ІНН: 2526603188
Отримувач: Євчук Оксана Володимирівна
Прилад для гемодіалізу поки що допомагає хлопчику. Ним очищують кров пацієнтам із хворими нирками. Замість трансплантації їм доводиться по 15 годин на тиждень проводити підключеними до цього апарату.
Для Мар'яни гемодіаліз потрібен лише тимчасово. Вже наступного тижня вона отримає орган від батька. Інші на апараті штучної нирки можуть жити роками, але їх в Україні не вистачає навіть половині пацієнтів. Та й вартість річного курсу сягає кількох сотень тисяч гривень. Тож пересадка органа – це єдиний вихід.
Олександр Усенко, керівник інституту Шалімова, каже, що в Україні на пересадку органів, зокрема нирки, печінки та серця чекають більше 3 тисяч людей. Тоді як торік у стінах закладу зробили лише півсотні трансплантацій. Хоча здатні набагато більше і в рази дешевше, ніж закордоном.
Нажаль, в нашій країні створили імідж лікарів, створили імідж трансплантологів те, що людину, вибачте, розберуть на запчастини. Я ще раз хочу сказати – це неможливо зробити в нелікувальній установі, це неможливо зробити так, щоб скрити це, приховати. Органи, вибачте, в пакеті, ніхто не принесе,
— пояснює лікар.
Міністерство охорони здоров'я розробило відповідний законопроект, який має запровадити поняття "презумпція згоди". Тобто потенційним донором може стати кожен, хто за життя письмово від цього не відмовився. А поки на ухвалення цього закону чекають тисячі хворих.