Науковці винайшли інноваційний спосіб боротьби з раком
Американські та китайські вчені об'єднали зусилля для створення нанороботів, які запрограмовані на пошук та знищення ракових клітин.
Інноваційний метод лікування запропонували науковці з університету Аризони, що в США, передає Science Daily.
За словами вчених, нанороботи можуть "перекривати" постачання крові до пухлини, що унеможливлює її зростання. В основу дослідження поклали метод ДНК-орігамі, згідно з яким створюються мікроскопічні структури з молекулами нуклеїнової кислоти.
Читайте також: Як вилікувати рак в Україні
Вчені пояснюють, що нанороботи у їхній розробці – це порожнисті конструкції, які переносять на своїй поверхні чотири молекули ферменту тромбін. Вони створені на основі ДНК-листів розміром 90х60 нанометрів. Для того, щоб нанороботи були спрямовані на виявлення злоякісних пухлин, на їх поверхню нанесли апдамери ДНК, пов'язані зі специфічними білками раку.
Випробували метод на піддослідних мишах, в яких діагностували хворобу. Нанороботи, що вживилися гризунам, упродовж декількох годин знаходили пухлину та за добу виводились із організму. Через кілька днів вчені констатували: судини піддослідних закупорились біля пухлини, що призвело до припинення збільшення раку. При цьому здорові клітини гризунів не постраждали. Також нанороботи знизили ймовірність появи метастазів.
Наноробот для постачання тромбіну – це значний прогрес у застосуванні нанотехнологій ДНК для лікування раку. У моделі миші з меланомою наноробот не тільки вплинув на первинну пухлину, але й запобіг утворенню метастазів, що показує перспективний терапевтичний потенціал,
– зазначив директор Центру молекулярного дизайну Хао Янь.
Як стверджують науковці, середній показник виживання гризунів подвоївся, а у 3 з 8 мишей спостерігалась повна регресія пухлини. Метод випробували на кількох видах недуги.
Читайте також: Вчені винайшли універсальну вакцину від раку
"Ця технологія є стратегією, яку можна використовувати для багатьох видів раку, оскільки всі тверді пухлино-живильні кровоносні судини, по суті, однакові", – додав Хао Янь.
Нанороботи є абсолютно безпечними для пацієнтів. За прогнозами дослідників, використання розробки розпочнеться в найближчі роки. Наразі ж ефективність дослідження вже перевірили на лікуванні раку молочної залози, яєчників, легенів і шкіри.
Що таке рак?
Це поширене захворювання; злоякісні пухлини, незалежно від їхнього тканинного походження та будови. Особливістю раку є те, що на ранніх стадіях його важко виявити. Злоякісні клітини можуть швидко поширюватись на інші органи. Це явище називають метастазами.