Дослідники з Імперського коледжу в Лондоні проаналізували дані про викиди сміттєспалювальних заводів на 22 дільницях по всій Великобританії за 2003 – 2010 роки. А саме – щодо концентрації дрібних частинок, які викидали труби, пише Imperial College London.
Читайте також: Індія потопає у смітті: з'явились шокуючі кадри
Потім команда створила 3D-модель, як частинки поширюються у повітрі в радіусі 10 кілометрів навколо заводів. Виявилось, зараження повітря цими частинками дуже незначне – на рівні 1%.
Цікавий факт. Сучасні сміттєспалювальні заводи відфільтровують 99% шкідливих речовин, аби вони не забруднювали навколишнє середовище. Але дрібні (10 мікрон і менше) частинки системи очищення не можуть захопити.
Отримані дані науковці порівняли зі статистикою проблем при пологах і вроджених аномалій. Були проаналізовані понад мільйон випадків в Англії, Шотландії та Уельсі. Результат: зв'язку між концентрацією часток і такими проблемами, як мала вага немовляти, передчасні пологи, дитяча смертність або мертвонародження, немає. Зв'язку між викидами та вродженими дефектам, як то вада серця, теж не виявили.
Разом з тим, дослідники не стверджують, що проживання неподалік сміттєспалювального заводу не збільшить ризик розвитку інших захворювань.
Додамо, що у Великобританії суворі вимоги до сортування сміття, технологій спалювання і технічного контролю за роботою заводів. І екологічна ситуація там може відрізнятись від інших країн.
Наразі в Україні немає жодного сміттєпереробного заводу. Шанс стати першим сучасним комплексом в Україні із глибокої переробки сміття має Львів. Після сміттєвої блокади міста у 2016-2017 роках тамтешня влада прийняла рішення про необхідність зведення такого комплексу.
Проект – будівництво заводу та рекультивація старого полігону – повністю втілять впродовж 2019-2021 років. Він вже пройшов усі експертизи та етапи підготовки. Безпеку комплексу гарантують європейські стандарти, адже і фінансуватиме, і контролюватиме будівництво комплексу Європейський Союз. 35 мільйонів євро на це виділили Європейський банк реконструкції та розвитку та європейські екологічні фонди.
У червні 2019-ого також стало відомо, що у Києві розробляють проект будівництва сміттєпереробного заводу, який мав би переробляти 700 тисяч тонн відходів на рік і включати етап сортування. Термінів реалізації плану у міській владі не називають.
Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.