Між Альцгеймера і COVID-19 знайшли взаємозв'язок: що це означає
Джерело:
EurekAlertУ хвороби Альцгеймера і COVID-19 виявився загальний генетичний фактор ризику. Науковці знайшли асоційований з деменцією ген, який підвищує сприйнятливість до COVID-19 і підвищує ризики важкої форми інфекції.
Окрім цього, дослідники помітили схожі зміни в роботі імунної системи. Це також свідчить про взаємозв'язок двох хвороб.
До теми Коронавірус може викликати епідемію деменції
Хвороби Альцгеймера і COVID-19 найчастіше вивчаються з точки зору нейрозапалення. Різні дані вказують на те, що коронавірус безпосередньо або побічно запускає запалення в головному мозку. Також відомо, що нейрозапалення грає ключову роль у провокуванні нейродегенерації, яка призводить до хвороби Альцгеймера.
Тим часом дослідники з Університетського коледжу Лондона виявили, що Альцгеймера та коронавірус мають одну спільну рису – ген OAS1.Подробиці дослідження
- Спершу вчені виявили, що OAS1 підвищує ризики хвороби Альцгеймера на 3 – 6%.
- Потім виявилося, що один з варіантів під назвою rs1131454 підсилює ймовірність розвитку нейродегенерації вже на 11 – 22%.
- І, нарешті, ті варіанти, які підвищують ризики хвороби Альцгеймера, збільшують ризики важкого перебігу COVID-19 на 20%.
- Не менш важливо, що при хворобі Альцгеймера і COVID-19 виникають однакові імунні зміни – ген OAS1 може сприяти посиленій імунній відповіді, підвищуючи ризики обох захворювань.
Що це означає
Одна з авторок дослідження, науковиця Націє Магусалі, пояснила результати роботи наступним чином – деякі люди можуть мати підвищену чутливість до хвороби Альцгеймера і важкої форми COVID-19 незалежно від віку. Адже деякі імунні клітини, ймовірно, залучають загальний молекулярний механізм при обох захворюваннях".
Важливий момент в тому, що активність гену OAS1 з віком змінюється. Тож для того, аби розуміти вразливість людей до хвороби Альцгеймера, COVID-19 та інших споріднених з ними захворювань необхідні подальші дослідження.