Літо-2017: сезон відпочинку відкрито
Хоча до літа ще чекати два місяці, проте ми добре знаємо – чим раніше, тим дешевше. Тож планувати літню відпустку можна вже зараз, а ще краще – відразу бронювати квитки та житло.
Адже у багатьох туроператорів проходять так звані акції раннього бронювання. Нині уже триває її третій етап – встигнути можна ще до кінця квітня. Пропозиції ж з максимальними знижками, тобто перший етап, формувалися в грудні, а другий етап раннього бронювання проходив у січні-лютому, відзначила в коментарі сайту "24" директор з розвитку мережі турагенцій "ТУР БУТІК" Оксана Закревська.
Читайте також: Відпочинок в Україні: куди поїхати цього сезону
Журналісти сайту "24" запитали про тенденції літнього сезону, у які країни влітку найчастіше їдуть відпочивати українці, скільки коштуватиме дитячий відпочинок за кордоном та що пропонують в Україні?
Недорогі Болгарія, Іспанія, Греція
Традиційні Туреччина та Єгипет, а також Чорногорія, Болгарія, Греція, Грузія й Кіпр – напрямки, які найчастіше у цьому сезоні бронюють туристи. Спостерігається збільшення активності щодо раннього бронювання турів, але також залишаються популярними гарячі пропозиції, розповідає Закревська. Туристи в березні-квітні бронюють тури навіть на серпень.
Найбюджетнішим варіантом відпочинку за кодоном залишається Болгарія, оскільки там дешеві апартаменти, котрі можна брати без харчування. Готель може коштувати близько 9-10 доларів (200-270 грн) за особу за ніч, інколи навіть дешевше, каже заступник директора туроператора "Sakums" Мар'яна Притулюк. Готель зі сніданками обійдеться дорожче.
Якщо добиратися автобусним туром в Болгарію – з Києва це займе 24 години. Вартість такого проїзду – в середньому до 60 доларів (1 600 грн). Відтак, якщо захотіти, в тур можна вкластися і в 100 доларів (2 700 грн) на одну людину.
Також не забуваймо, що ціна залежить від сезонності. Якщо в червні можна заплатити 160-200 доларів (4300-5 400 грн) за особу, то в липні-серпні вартість проживання в готелях може зрости вдвічі.
Болгарія – бюджетна й популярна серед українців
Гарною за ціною виходить й "автобусна" Іспанія. Така поїздка обійдеться у 650 доларів (17 550 грн) на людину. У вартість також включені екскурсійні об'єкти, як-от Ніцца, Канни, Монако, Сан-Ремо разом з сніданками та вечерями по дорозі. Популярні й авіатури на Піренейський півострів, особливо в Португалію. Якщо раніше відкрити португальську візу було проблематично, зараз з цим питань не виникає і чимало українців туди літають.
Недорога й Греція. Без нічних переїздів, сім ночей на морі – автобусом це від 290 доларів (від 7 800 грн) на особу. Однак лише з сніданками, коментує Мар'яна Притулюк. Греція – хороша альтернатива Болгарії. Якщо порівнювати з Болгарією, в Греції зовсім інше море, клімат, краща екскурсійна програма. Авіапереліт буде дорожчим – від 400 доларів (від 10 800 грн) за тиждень.
Зазначимо, що вартість відпочинку – справа індивідуальна. Оксана Закревська наголошує: ціна турів залежить від курорту та категорії готелю. Частіше за все у вартість туру включено авіапереліт, груповий трансфер від аеропорту до готелю, медичне страхування, проживання та харчування в готелі.
Екзотика – не та, до якої ми звикли
Літо – не найкращий період для мандрівок в екзотичні країни, найоптимальніше туди їхати восени або взимку. Однак є інші напрямки, можливо, не в класичному розумінні екзотичні, але тим не менш цікаві та відносно нові для українців. Як відзначає власник туристичної компанії "Феєрія мандрів" Ігор Захаренко, влітку з екзотики – це Албанія. Вона для українців маловідома. Мила, привітна, затишна, смачна, сонячна, безвізова та без росіян. До того ж – найбезпечніша країна Європи на сьогодні.
Ми робимо чартери в Албанію кожні 11 днів. Два моря, гори, є що подивитися, привітні люди, смачна кухня. В них заборонені хімікати для виробництва продуктів харчування,
– каже Захаренко.
Поїхати в Албанію можна за ціною від 420 доларів (від 11 350 грн) за 11 днів на людину, вартість залежатиме, власне, від курорту та проживання.
Можливо, це вже не зовсім екзотика, але… на травневі свята та червень чудово підійде Йорданія, додає Захаренко. Йорданія завжди була дуже дорогою країною, тому й немасовою. Тури коштували, як мінімум, 2000 доларів (це 54 000 грн). Зараз тиждень відпочинку з проживанням в гарному чотири- або п'ятизірковому готелі можна забронювати від 500 доларів (від 13 500 грн) на одного.
З королем, шейхами та бедуїнами – Йорданія залишається майже такою, якою була впродовж своєї історії
Польща. Багато, хто скаже: яка тут екзотика? Є такий Мазурський край з надзвичайними озерами, каже Захаренко – це купання, рибалка, смачна їжа, велосипеди, байдарки, будиночки-кораблі, на яких можна ночувати, затишні готелі в лісі. І це все у місті Ольшин.
До екзотичних напрямків для відпочинку сміливо можна записати невелике курортне місто Єгипту на березі Червоного моря – Марса-Алам, і це зовсім інший Єгипет, переконує Ігор Захаренко. Його можна порівняти з Мальдівами, Сейшелами – дайвінг, величезні черепахи, дельфіни, морські корови (хоча багато хто каже, що вони вимерли та занесені до Чорної книги – є можливість перевірити). Обійдеться від 300-400 доларів (від 8 000-10 000 грн) на тиждень на людину, в залежності від дати.
Марса-Алам: дайвінг "разом" з черепахами
Сонячні Хорватія та Чорногорія й "природна" Скандинавія
Сонце, яке майже не заходить за хмари, поєднання квітучої та гірської природи, привітність місцевих жителів – ви знайдете у Хорватії, що влітку теж популярна. Найколоритніша її частина – регіон Далмація. Ціна відпочинку стартує від 300 доларів (від 8 000 грн) на людину за проживання у віллах.
За такою ж ціною вийде Чорногорія – країна сонця. "Тут живуть від сонця, заради сонця і для сонця", казав відомий балканський мандрівник. Для любителів морського відпочинку чудово підійде Будванська рів'єра, а побачити сліди декількох цивілізацій можна в одному з найстаріших міст чорногорського узбережжя – Будві.
Чорногорія: Будванська рів'єра. Провести відпустку можна тут
За словами Ігоря Захаренка, влітку не менш популярним варіантом є Скандинавія. Безпечна країна, короткий сезон, всі їдуть за природною красою. Багато туристів подорожує в Норвегію, інші скандинавські країни, чимало в Шотландію чи Англію, розповідає Захаренко, тобто люди хочуть подивитися на природу, так само як, приміром, озера в Італії. Скандинавія недешева, тур на 12 днів, обійдеться орієнтовно 1 200 доларів (більш як 32 000 грн) з перельотом, екскурсіями, сніданками.
Скандинавія хоча й недешева, але варта того, щоб туди поїхати
Що стосується уподобань українців з вибором країн для відпочинку, Оксана Закревська зазначає, що туристи, які відпочивали в готелях преміум сегменту, своїх смаків не змінили. Більшість туристів вибирають пропозиції, враховуючи критерій ціна-якість. Наприклад, вартість пляжних турів на двох стартує від 400-500 доларів (це 10 000-13 000 грн), а екскурсійних – від 100 доларів (2 700 грн) на двох, без урахування віз.
Дитячий відпочинок
Для цього відпочинку найдешевша знову таки Болгарія. За 14 днів дитячого відпочинку з дорогою та чотириразовим харчування можна вкластися у 300 доларів (трохи більше 8 000 грн). Добиратися дешевше – автобусом. Різниця між автобусними турами та авіа, як правило, у 100 доларів (2 700 грн) на людину. Тобто, летіти у Болгарію дорожче, розповіла сайту "24" директор туристичної компанії "Elita-Tour" Гусейнова Тетяна.
За продажами Болгарія займає одне з перших місць. Останнім часом в Болгарії відкрито нові табори, найпопулярнішим залишається "Мідія Гранд Резорт". П'ятий раз за п'ять років вони добудовують сцену, зробили чудові гірки, розширили басейни,
– відзначила вона.
За словами Гусейнової, у Європі ціна на дитячий відпочинок у порівнянні з Україною вища на 3-4 тисячі гривень. У середньому провести дитині два тижні в таборі виходить 11 тисяч гривень. Якщо бути 7 днів – ціна ділиться на два.
Визначатися з таким відпочинком варто зазделегідь. З кожним роком часовий простір збільшується. Якщо раніше путівки замовляли на початку літа, то зараз уже в грудні-січні, каже Гусейнова. Це якщо говорити за індивідуальні бронювання. Групи – ще раніше.
В Україні: Херсонський маршрут
Окрім решти популярних, не до кінця відкритих маршрутів в Україні, про які ми неодноразово писали, влітку серед українців користується попитом також пляжний відпочинок на морі "у себе". Як відзначає в коментарі сайту "24" Катерина Шилкіна, директор туроператора "ArTravel.ks" поки що маловідомим місцем відпочинку для українців є невелике курортне село Хорли Херсонської області, що зараз активно розвивається.
Хоч море біля села дрібне і йти до глибини потрібно досить довго, тут є інша особливість – біля села знаходиться прісне озеро зі срібною водою, точніше домішками колоїдного срібла, а на березі просто зашкалює концентрація йоду. Відтак чимало людей їдуть туди саме за лікувальною водою.
Тихий, спокійний відпочинок, свіже повітря – аналогічно як у Скадовську, мілке море – багато хто їздить туди із дітьми. Це єдиний наш курорт, де є захисна сітка від медуз,
– відзначає Шилкіна.
Із цікавого у Херсонський області влітку – новий напрямок в Лазурному – острів Джарилгач, що на Чорному морі. Тут уже збудовано декілька номерів для проживання або можна переночувати "дикарем", плюс приготувати їжу або купити готову.
Якщо ж ви їдете відпочивати з дітьми – підійде Арабатська стрілка. Тут найтепліше море, немає медуз та вітру, плюс найнижчі ціни на узбережжі Херсонської області з непоганими умовами проживання.
На території Арабатської стрілки у цьому році побудували та відкриють аквапарк, плюс там є дельфінарій та сафарі-парк,
– говорить Шилкіна.
Стосовно цін на проживання: приватний сектор коштує від 70 грн на особу за добу, в сезон дорожче – в залежності від умов та від лінії розташування. Буває, що приватний сектор за умовами не поступається міні-пансіонатам. Щодо пансіонатів – їх також почали активно будувати, умови прожиття доволі хороші, ціна – 200-250 грн за добу на людину без харчування. Номери стандарт або напівлюкс.
Острів Джарилгач: сюди найкраще їхати з палатками
Знову ж таки – чіткої категоризації номерів немає. Кожен називає суму як йому заманеться, але середній однокімнатний номер із кондиціонером та телевізором зі зручостями в номері коштує 200-250 грн, це міні-пансіонати в Арабатській стрілці, каже Шилкіна. Залізний Порт (чудово підійде для молодіжного відпочинку) – дорожче, там перша лінія від 300-400 грн. Якщо це хороший пансіонат із харчуванням – може бути близько 1000 грн за людину.
Планувати такий відпочинок варто уже зараз, додає вона, так як влітку місць уже не буде. Минулого року дуже багато людей залишилось без місць, доводилося поселятися деінде. Як-от в машині, а зранку йти на пошуку житла. Погодьтеся – далеко не найкращий варіант. Зрештою, вартість проживання пансіонати підвищують пропорційно попиту – ціна може змінюватися мало не щодня. Тому про літню відпустку незайве задумуватись вже сьогодні.
Читайте також: Відпочинок на травневі свята: моря, гори і "зелений" туризм