Крупним планом: Верховна Рада взялася перевірити діяльність МОЗ

21 травня 2013, 23:10
Читать новость на русском

Вакцину, з використанням якої пов'язують найбільше летальних випадків, що сталися за минулий рік, Міністерство охорони здоров'я закупило у харківської компанії.

"Фармстандарт-Біолік", часткою якої нібито володів, син міністра охорони здоров`я Раїси Богатирьової. Результати перевірки Рахункової палати у 2008 році свідчили про те, що компанія не мала сертифіката на виробництво лікарських засобів.

Як наслідок занижених вимог до єдиного вітчизняного виробника ЗАТ "Біолік", вакцини якого використовуються для профілактичних щеплень, не має сертифіката "Належної виробничої практики" і, відповідно, не є конкурентоспроможним на міжнародному ринку.

Чи змінилося щось за 5 років, в "Біолік" коментувати відмовляються. Є і випадки закупівлі неякісних закордонних вакцин, про що свідчать документи перевірок Державної служби України з лікарських засобів. Зокрема, у вересні минулого року заборонили вакцину БЦЖ данського виробництва.

Відразу після того, як інформація надходить про летальний наслідок побічної реакції до Державної служби України з лікарських засобів, тимчасово припиняється обіг, до моменту закінчення проведення контролю якості цієї серії, - каже директор Департаменту післяреєстраційного нагляду Олена Матвєєва.

Втім, саме харківську вакцину використовували вже після заборони, що спричинило ще один летальний випадок, - каже експерт з питань вакцинації Сергій Дібров. І переконує - система імунопрофілактики в Україні повністю віддана на відкуп фармвиробникам і тим, хто безпосередньо закуповує вакцини.

Зміна ж влади традиційно призводить до зміни постачальників та перегляду плану закупівель препаратів та вакцин

Депутати створили Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування фактів порушень законодавства під час здійснення держзакупівель, неефективного використання державних коштів та зловживань службовим становищем з боку державних посадовців МОЗу. Щоправда, конкретні факти поки що не називають.

Ми бачимо, що сьогодні відбувається з ліцензуванням ліків - це також величезна проблема. Яким чином це відбувається? В день десятки лікарських препаратів реєструються в Україні - ми про це нічого не знаємо. Окрім того, ми б хотіли знати чітко, який підхід в реєстрації цих препаратів. В мене є величезна підозра, що там не все так, як воно мало б бути, не все відбувається чесно і прозоро, - каже голова ТСК, народний депутат, "Батьківщина" Анатолій Дерів.

В Державному експертному центрі МОЗ стверджують, що летальні випадки з вакциною не пов`язані

Ми маємо за 2012 рік 16 повідомлень таких. Всі вони розслідувані, всі висновки надані разом із заключенням патологоанатомічних експертів в МОЗ і в усіх цих випадках не встановлено зв`язок з вакциною, - каже заступник директора Департаменту медичних імунобіологічних препаратів Ганна Мойсеєва.

Фактично із 32 найменувань вакцин, що використовуються в Україні для обов'язкових профілактичних щеплень проти 10 інфекційних захворювань, лабораторний контроль якості пройшли лише три імунобіологічні препарати

Решта - 29 при реєстрації та перереєстрації в Україні, лабораторний контроль не проходили.

Контроль якості вакцин в Україні є і проводиться він в лабораторії Державного експертного центру, за направленням МОЗ, - зазначають представники центру

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради поставила перед собою задачі значно ширші, ніж перевірити держзакупівлі МОЗу та з`ясувати, чи належним чином здійснюється контроль якості препаратів. Депутати також хочуть зрозуміти, чому якість медичного обслуговування погіршується, а темпи вимирання населення прискорюються.