Коли антитіла після вакцинації найефективніші проти коронавірусу
Джерело:
ReutersмРНК-вакцини проти коронавірусу формують найвищий рівень антитіл через декілька місяців після щеплення. А бустерна доза потенційно дозволить людям надовго забути про щеплення.
До таких висновків дійшли вчені Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, США. Вони з'ясували, що антитіла після щеплення мРНК-вакцинами "вдосконалюються" щонайменше впродовж 6 місяців.
Увага Вакцинація від грипу: чому це важливо під час пандемії COVID-19
У той час імунна система продовжує "тренувати" свої В-клітини, які власне виробляють антитіла.
Яким чином формуються антитіла
Після вакцинації деякі В-клітини стають недовгочасними клітинами, що виробляють антитіла, тоді як інші приєднуються до "зародкових центрів" у лімфатичних вузлах, де антитіла "дозрівають", аби виконувати свої функції.
Клітини, які успішно формуються із "зародкових центрів", можуть стати довгочасними клітинами, виробляючи антитіла, які живуть у нашому кістковому мозку або "В-клітинами пам’яті", які вступають у роботу у разі зараження,
– пояснив провідний дослідник Вашингтонського університету.
Нове дослідження на тваринах показало, що реакції "зародкового центру" тривають лише тижні.
З часом антитіла в крові ефективніше атакували вірус
Однак, аналіз крові тканини лімфатичних вузлів і кісткового мозку від добровольців, які отримали вакцину Pfizer/BioNTech, засвідчили, що реакції зародкового центру, викликані уколами, тривали щонайменше шість місяців, а антитіла з часом лише краще розпізнавали та атакували коронавірус.
Вчені наразі не досліджували здатність антитіл атакувати різні штами коронавірусу, але вони припустили, що антитіла мають краще розпізнавати частини "шипів" вірусу, які є спільними для всіх штамів.
Перспектива дослідження
Науковцям потрібні додаткові випробування, щоб дізнатися, чи є ця реакція зародкового центру унікальною для мРНК-вакцин, чи вона також є характерною і для традиційних вакцин.
До слова, попередньо інша група дослідників підтвердила ефективність бустерної дози проти штамів, окрім Омікрону. І хоча цей штам здатний ухилятися від антитіл, але бустерне щеплення мРНК-вакцини (тобто Pfizer або Moderna) спонукає організм виробляти набагато більший спектр антитіл, від яких вірусу важче ухилятися.