Що таке іпохондрія та чому виникає

3 листопада 2019, 09:52
Читать новость на русском

Іпохондрія – це патологічний стан, що вимагає лікування. Іноді медикаментозного, іноді психотерапевтичного, іноді 2 в 1. Вибір залежить від того, що за нею стоїть – риси характеру чи хвороба.

Іпохондрія – це психічне порушення, що проявляється в постійному занепокоєнні з приводу можливості захворіти на одну або декілька хвороб. Вона може набувати форму нав'язливих думок, надцінних ідей і навіть марення. І це знову-таки залежить від того, що за нею стоїть.

Читайте також: Що таке сором'язливий сечовий міхур та чому виникає

Суть іпохондрії зводиться до того, що у людини виникає необгрунтоване занепокоєння про власне здоров'я, постійні думки про уявне захворюванні – можливо, важке і / або невиліковне.

Симптоми іпохондрії

Щоб відрізнити іпохондрію від природного занепокоєння за своє здоров'я, потрібно зрозуміти, що:

Мати періодичні тривожні побоювання, сумніви щодо свого здоров'я, фіксуватися на відчуттях в тілі і аналізувати їх, підозрювати у себе наявність якогось захворювання – це нормально, але ненормально продовжувати все це робити після того, як вас обстежили, проконсультували у всіх, кого тільки можна, і в підсумку сказали, що все добре.


Іпохондрія заважає жити повноцінним життям

Також нормально не довіряти думці лікаря і результатами пройденого обстеження, але ненормально не вірити всім лікарям, усім дослідженням і йти лікуватися до екстрасенсів, цілителів, бабок і т.п., тому що "лікарі нічого не знаходять".

Нормально пару-трійку днів, а може і тижнів, потривожитись, дізнавшись що хтось із знайомих захворів "страшним" захворюванням, і знайти деякі симптоми цього ж захворювання у себе (особливо якщо ви – вразливий або тривожно-недовірливий за характером), але ненормально переживати і знаходити все це у себе місяцями.

До кого звертатися?

Якщо ви виявили ознаки захворювання, для початку зверніться до терапевта і пройдіть обстеження. Якщо вам сказали, що з вами все в порядку, але страх не пройшов, уважно стежте за своїм станом.

Якщо іпохондричний розлад супроводжується порушеннями сну, зниженням концентрації уваги, підвищеною стомлюваністю, соціальною дезадаптацією і триває понад 6 місяців, необхідна консільтація спеціаліста.

Іпохондрія – це симптом психічного розладу, тому звертатися за допомогою потрібно до психіатрів або лікарів-психотерапевтів.


Іпохондрія потребує лікування

Як самому позбутися від іпохондрії?

Самому позбутися іпохондрії майже неможливо, але якщо ви не можете сходити до психотерапевта чи психіатра, спробуйте такі вправи:

1. Навчіться керувати своєю свідомістю. Рекомендують медитацію і йогу. Ці практики покращують концентрацію і допомагають контролювати негативні думки.

2. Додайте фізичне навантаження. Фізична активність допомагає позбутися від зайвих переживань і стресу, покращує настрій.

3. Встановіть режим сну і неспання. Недосипання погано впливає на когнітивні здібності та настрій, збільшує тривожність. Привчіть себе засинати та прокидатися в один і той же час, спробуйте інші способи поліпшити сон. Виспаній людині простіше справлятися з негативними думками та страхами.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.