У дівчат значно рідше діагностують аутизм: в чому причина та чим це загрожує
Джерело:
MedicalXpressОстанніми роками жіноча частина наукової спільноти змагається за те, аби твердження "аутизм – чоловіча хвороба" визнали міфом.
Співвідношення випадків діагностованого аутизму у дитинстві серед хлопчиків та дівчаток становить 3:1. Дівчатам з недіагностованою хворобою загрожує нерозуміння соціуму: їм може бути не так легко заводити друзів і вони можуть легко стати жертвами булінгу. Це може призвести до довічного відчуття невдачі та думки, що у них є дефекти характеру. Дорослішання в таких умовах у більшості випадків призводить до симптомів посттравматичного стресу у дорослому віці.
До теми "Мрію змінити світ": історіях майбутнього комп'ютерного генія, який живе з аутизмом
Чому аутизм у дівчат діагностують рідше
Дівчата, яким не поставили діагноз у дитинстві зазвичай не мають таких симптомів, як хлопці їхнього віку (до прикладу гіперактивність). У світі психічного здоров'я існує упередження, згідно з яким деякі симптоми, такі як агресивні та екстернальні симптоми, вважаються прерогативою чоловіків, тоді як інтерналізуючі симптоми, такі як тривога, розглядаються як прерогатива жінок.
Клінічні спостереження показують, що у багатьох жінок, яким аутизм діагностували вже дорослому віці, у дитинстві поставили неправильний діагноз, зокрема: тривожні розлади, депресію та розлади настрою, прикордонний розлад особистості, обсесивно-компульсивний розлад та розлади харчової поведінки. Але якщо їхньою причиною насправді був аутизм, то лікування та підтримка повинні були б адаптувати до основної недуги.
Також дослідження показують, що дівчатка швидко вчаться копіювати інших, що призводить до "маскування" або "камуфлювання" їх труднощів. Вони можуть практикуватися в міміці перед дзеркалом, щоб бути готовими привести свої висловлювання у відповідність із майбутніми соціальними ситуаціями; вони можуть скопіювати інших дівчат, щоб навчитися позиціювати своє тіло.
Вони можуть мати безліч сценаріїв, як говорити і діяти в різних ситуаціях, особливо коли є ризик, що доведеться брати участь у "світській бесіді". Вони свідомо використовують підходи, які ґрунтуються на правилах, а не реагують інтуїтивно.
Інтереси дівчаток з аутизмом у дитинстві можуть бути більш "прийнятними", ніж інтереси хлопчиків. Зокрема тварини, книги, музика та просто навчання. Тоді як у хлопців це переважно відеоігри та потяги.
Спроба бути досконалою та досягти успіху може бути реакцією на соціальні труднощі. У цей час батьки, вчителі та лікарі навіть не підозрюють першопричину і що це може бути симптомом аутизму.
Окрім цього, у порівнянні з хлопчиками у дівчат значно рідше спостерігається ритуальна поведінка.
Аутичні дівчатка виростають у жінок, які мають дуже прямий стиль спілкування і не вловлюють тонкощі офісної політики. Це може призвести до того, що вони отримають негативний професійний зворотний зв'язок та вкотре посилять сумніви у собі.
На що звернути увагу, якщо у вас дівчинка
Батьки та вчителі повинні бути уважнішими до симптомів аутизму у дівчаток. До прикладу, при спостереженні можна помітити, що дівчата не сприймають соціальні сигнали або трохи відстають від своїх однолітків у деяких сферах. Розмова про те, як вона справляється з соціальними ситуаціями, може бути показовою. Плутанина або підхід, який ґрунтується на правилах загальної поведінки, може бути очевидним симптомом.
Також важливо вийти за рамки бінарних уявлень про ґендер – в аутичних людей більше ґендерної різноманітності. Вивчення уявлень небінарних та ґендерно мінливих людей з аутизмом – нова область, яка може пролити додаткове світло на аутичні прояви.
3 способи змінити підхід до діагностики аутизму
З точки зору аутичної жінки діагностичні оцінки потребують переосмислення:
- вони повинні враховувати сильні сторони аутистів, а не зосереджуватись виключно на недоліках та порушеннях. Як би це не звучало, іноді аутизм не розглядається через наявність сильних сторін.
- вони повинні містити загальний життєвий досвід аутичних жінок. Багато жінок з аутизмом зробили успішну кар'єру, але все ж таки постають перед труднощами.
- різницю між проявом аутизму в жінок і чоловіків повинні зобразити у діагностичних критеріях.